Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Najsłynniejsza francuska aleja zamieni się w gigantyczną salę lekcyjną. źródło: https://twitter.com/MA_Jamet
Najsłynniejsza francuska aleja zamieni się w gigantyczną salę lekcyjną. źródło: https://twitter.com/MA_Jamet
W Paryżu dojdzie dziś do próby bicia rekordu Guinnessa na największe pod względem liczby uczestników dyktando na świecie. Wydarzenie obędzie się na Polach Elizejskich.
Specjalna strefa na ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych, wielki ekran w roli tablicy i setki ławek szkolnych - w ten sposób najsłynniejsza francuska aleja zamieni się w gigantyczną salę lekcyjną.
Do udziału w dyktandzie zgłosiło się niemal 40 tysięcy Paryżan. Ostatecznie wylosowano 5100 osób, które wezmą udział w jednej z trzech zaplanowanych sesji.

- 1700 osób weźmie udział w tradycyjnym francuskim dyktandzie, drugie tyle napisze bardziej współczesny tekst. Będzie też dyktando sportowe - tłumaczył w "Le Figaro" szef Komitetu Pól Elizejskich, Marc-Antoine Jamet.

- Chcieliśmy pokazać, że Pola Elizejskie, które czasami wydają się trochę pokazowym miejscem, służą kulturze, literaturze i francuskiemu językowi - wyjaśnia gospodarz wydarzenia.

Organizatorzy zwracają uwagę, że dyktanda mają długą tradycję we Francji. Dotychczasowy rekord Guinessa należy zresztą do Francuzów. W 2018 roku w dyktandzie zorganizowanym na stadionie narodowym w Paryżu uczestniczyły 1473 osoby.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty