Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sekretarz generalny NATO zaapelował do Turcji, by przestała blokować wejście Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg powiedział po spotkaniu z prezydentem Recepem Erdoganem, że rząd w Sztokholmie podjął działania, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom władz w Ankarze. Turcja blokuje ratyfikację dokumentów akcesyjnych, bo zarzuca Szwecji niedostateczną współpracę w walce z terroryzmem.
Domaga się między innymi ekstradycji kurdyjskich opozycjonistów, których nazywa terrorystami. „Szwecja wypełniła swoje zobowiązania” - podkreślił szef NATO i wymienił zmiany w konstytucji, zniesienie embarga na dostawy broni do Turcji oraz wzmocnienie współpracy w walce z terroryzmem, także przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu, która jest przez Turcję uważana za organizację terrorystyczną.

„Ważne, nowe regulacje antyterrorystyczne weszły w życie zaledwie kilka dni temu” - powiedział sekretarz generalny. Jens Stoltenberg nadal uważa, że do czasu lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie możliwe jest wejście Szwecji do NATO.

Za nieco ponad tydzień (12.06.) odbędą się rozmowy w tej sprawie przedstawicieli Szwecji i Turcji.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty