Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

Donald Trump. Zdjęcie archiwalne. Fot. pixabay.com / DaveDavidsoncom (CC0 domena publiczna)
Donald Trump. Zdjęcie archiwalne. Fot. pixabay.com / DaveDavidsoncom (CC0 domena publiczna)
Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował, że Donald Trump pozostanie na listach wyborczych w Kolorado.
Sędziowie orzekli, że 14. poprawka do Konstytucji USA nie zezwala na wykluczenie byłego prezydenta z prawyborów prezydenckich. Decyzja sądu ma zastosowanie do wszystkich stanów.

Wniosek o wykluczenie Donalda Trumpa z prawyborów prezydenckich złożyła grupa sześciu wyborców z Kolorado. Argumentowali, że były prezydent powinien zostać zdyskwalifikowany, ponieważ poprzez udział wydarzeniach z 6 stycznia 2021 roku zaangażował się w bunt przeciwko instytucjom państwa, czego zabrania 14. poprawka do konstytucji USA. Po wyczerpaniu drogi prawnej na poziomie stanowym, Donald Trump odwołał się do Sądu Najwyższego, który stanął po stronie byłego prezydenta. Sędziowie orzekli, że pojedynczy stan nie ma jednostronnej władzy do egzekwowania 14. poprawki w celu zdyskwalifikowania kandydatów w wyborach federalnych.

Decyzja Sądu Najwyższego kończy wysiłki podejmowane w wielu stanach, które miały na celu uniemożliwienie Trumpowi powrotu do Białego Domu z powodu udziału w wydarzeniach z 6 stycznia 2021 roku, gdy doszło do szturmu jego zwolenników na Kapitol.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty