Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Jerzy Popiełuszko. Fot. pl.wikipedia.org/Ejdzej
Jerzy Popiełuszko. Fot. pl.wikipedia.org/Ejdzej
W Muzeum Historii Polski otwarta została wystawa "Strajk. Solidarność. Popiełuszko". Ekspozycja została zaprezentowana z okazji zbliżającej się 45. rocznicy fali robotniczych protestów, które ogarnęły Polskę, w sierpniu 1980 roku.
Do strajku doszło również w Hucie Warszawa, a w sercu tamtych wydarzeń stanął młody ksiądz z Żoliborza - Jerzy Popiełuszko. Wspierał protestujących robotników nie tylko modlitwą, ale i obecnością, która dodawała im odwagi.

Piotr Gnidiuk z Muzeum Historii Polski wyjaśnia, że ideą wystawy jest połączenie trzech elementów związanych z wydarzeniami z sierpnia 1980 roku.

Jeden z kuratorów wystawy Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki mówi, że ta wystawa jest przede wszystkim o walce o wolność, z czym nierozerwalnie wiąże się postać księdza Jerzego.

Na ekspozycji znalazły się także między innymi: kielich mszalny księdza Popiełuszki, listy z pogróżkami, sprzęt wykorzystywany do druku ulotek i pism opozycyjnych, znaczki i przypinki Solidarności, a także fotografie Adama Szymańskiego dokumentujące protesty
z lata 1980 roku.

Ksiądz Popiełuszko, nazywany również kapelanem "Solidarności" został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w październiku 1984 roku.

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.

Autorka edycji: Joanna Chajdas
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty