Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
20-letni Krzysztof Wierciński może się poszczycić wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Ostatni Jego sukces odbił się szerokim echem daleko poza granicami naszego kraju, bowiem Krzysztof słusznie został okrzyknięty najlepszym Polakiem na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jury pod przewodnictwem znanego na świecie amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało młodemu artyście II nagrodę w kategorii Fortepian. Tym bardziej jest to cenne trofeum, wszak do tego prestiżowego, bardzo trudnego konkursu stanowiącego ważną, międzynarodową i międzykulturową przestrzeń spotkania wybitnych muzyków, zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu.

Krzysztof Wierciński naukę gry na fortepianie rozpoczął w 6. roku życia. Ukończył z wyróżnieniem słynną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just, u której studiuje obecnie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista kształcił się również u wybitnych pedagogów, takich jak m.in. profesorowie: Vanessa Latarche, Katarzyna Popowa-Zydroń, Elżbieta Stefańska, Nikolai Demidenko, Aleksander Gavryluk, Andrzej Jasiński, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Aleksiej Orłowiecki, Wojciech Świtała, Dang Thai-Son i Paweł Zawadzki.

Koncertował w wielu miastach Polski i Europy, między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Tallinie w Estonii oraz w Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, a także w Ambasadzie RP w Wiedniu. Wielokrotnie grał w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Z recitalami Chopinowskimi wystąpił w 2022 roku w Dubaju w rewolucyjnej edycji Expo 2020 – największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, reprezentując Polskę w dziedzinie kultury.

Po ogłoszeniu wyników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego i powrocie do rodzinnej Warszawy, Krzysztof Wierciński nie krył ogromnej satysfakcji nie tylko z tak fantastycznej nagrody, ale również z możliwości występu podczas Koncertu Laureatów z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio. Dał temu wyraz podczas wywiadu, którego z radością udzielił Polskiemu Radiu.

Polecam gorąco spotkanie z Krzysztofem Wiercińskim, które zamyka fragment finału 4. Symfonii Koncertującej op. 60 patrona Konkursu, w brawurowym wykonaniu młodego pianisty ze wspomnianą Orkiestrą NOSPR.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Wiercińskim – najlepszym Polakiem w kategorii Fortepian na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
56789