Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak przed rokiem 1990, kiedy nie zdawałem sobie sprawy z istnienia komputerów.

Tak o swoich dziełach mówi Ryszard Horowitz – wybitny fotograf i fotokompozytor znany na całym świecie z umiejętności łączenia różnych technik w niezwykłe kompozycje wizualne ukazujące Jego nieustające dążenie do odkrywania nowych środków wyrazu. Z wybranymi, spośród niepoliczalnej liczby, przyjechał 5 maja 2024 roku do Galerii Poziom. 4 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Otworzył wystawę swoich prac, będącą retrospektywnym przeglądem Jego najważniejszych dzieł z lat 1969-2022. To spontaniczny spacer po różnych momentach twórczości Horowitza, prezentujący Jego podejście do tak różnorodnych tematów, jak moda, motoryzacja, emocje, iluzja i futurystyczne spojrzenie na świat.

To zaszczyt dla Szczecina, że Mistrz Horowitz wybrał to miasto na świętowanie swoich 85. urodzin – mówili wielcy tego świata oraz goście przybyli na uroczystość.

Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W 1959 wyjechał z Polski do Nowego Jorku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. W czasie II wojny światowej żył z rodziną w krakowskim getcie, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Znalazł się na „liście Schindlera” i był jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z obozu Auschwitz-Birkenau.

Po wojnie wraz z ocalałymi bliskimi wrócił do Krakowa. Przez pewien czas wychowywał się z Romanem Polańskim, z którym zbudował swój pierwszy powiększalnik fotograficzny z tektury. Zdjęcia zaczął robić już w wieku czternastu lat, ale Jego droga do fotografii wiodła przez malarstwo. Studiował je przez dwa lata w krakowskiej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, potem na Akademii Sztuk Pięknych. W tym czasie przyjaźnił się z artystami Piwnicy pod Baranami. Fascynował się jazzem; grał na klarnecie, interesował się amerykańską fotografią i dokumentował na zdjęciach narodziny polskiego jazzu. W 1958 roku na wystawę w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie przygotował zdjęcie przedstawiające kobiecy akt, zatytułowane „Nagi krajobraz”. Niemal natychmiast praca została usunięta z ekspozycji z przyczyn obyczajowych.

Po roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w prestiżowym Pratt Institute na wydziale projektowania i grafiki reklamowej. Tam poznał jednego ze swoich mistrzów – wybitnego fotografa Richarda Avedona. Horowitz asystował mu przy wielu projektach, m.in. podczas sesji zdjęciowej Salvadora Dalí’ego w 1963 roku. W pracowni Avedona Horowitz spotkał Alexeya Brodovitcha, najbardziej wpływową postać wśród fotografów amerykańskich określanych mianem Szkoły Nowojorskiej. Wykłady Brodovitcha nauczyły Horowitza, że dobrą sztukę zabija banał.

Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 roku pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku. Po czterech latach otworzył własną agencję fotograficzną, którą prowadzi do dziś. Zaczął angażować się w grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny, mocno eksperymentalny styl. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny niczym z marzeń sennych, grę symboli i obrazów.

Pobyt Ryszarda Horowitza w Szczecinie był niezwykłym spotkaniem z Nim samym, z Jego pracami, a także z Jego rodziną. Artysta przyjechał z żoną Anną. Była również Jego siostra, także dwaj synowie z małżonkami i dziećmi oraz wielu przyjaciół – wszyscy mieszkający daleko od siebie, niemal rozsiani po całym świecie. Wzruszające Urodziny przeszyte wspomnieniami na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt je świętować z Mistrzem.

Wystawa prac Ryszarda Horowitza w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie będzie dostępna do 25 sierpnia 2024.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Ryszardem Horowitzem i Jego synem Danielem
 

Zobacz także

2024-07-08, godz. 00:40 Dozwolone do lat 18. 1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Young Hearts Film Festiwal [POSŁUCHAJ] Dziś (7.07) w Ińsku ostatni dzień 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18". "Nasz festiwal, to przede wszystkim… » więcej 2024-07-08, godz. 01:01 10 lat Tworzę się [POSŁUCHAJ] Galeria Tworzę się ma 10 lat. Obecnie w Galerii można oglądać zaprojektowana przez najmłodszych wystawę MIASTO (dla) DZIECI. Ekspozycja jest jak duża… » więcej 2024-07-08, godz. 01:09 Opera nad morzem [ROZMOWA] Opera na Zamku zaprosiła wczoraj (6.07.) do amfiteatru w Świnoujściu na letni koncert muzyki klasycznej z najsłynniejszymi ariami operowymi i operetkowymi… » więcej 2024-07-08, godz. 00:52 Filmy o nieszablonowych artystach, najciekawszych trendach i wyjątkowych zjawiskach w szczecińskiej Trafo [ROZMOWA] Tego lata w sobotnie wieczory w Trafostacji Sztuki odbywać się będą prezentacje w ramach Festiwalu On Art. Przez najbliższe 2 miesiące jednocześnie w wielu… » więcej 2024-07-07, godz. 19:35 Akademia Sztuki w Szczecinie i Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. obchodzą 10-lecie współpracy [ROZMOWA, ZDJĘ… Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie zagrali kilkadziesiąt koncertów w Niemczech. Przedstawili gale operowe, operetkowe i musicalowe, a także wielkie… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum non Profanum "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 Festiwal Audiomat - słuchowiska radiowe Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. Po raz kolejny Fundacja Teatr Wyobraźni zaprosiła do Grodna… » więcej 2024-06-30, godz. 20:04 Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego z Piosenkami Heleny Majdaniec To już XXII edycja stworzonego przez Jana Waraczewskiego cyklu plenerowych koncertów Muzyka na wodzie. Tym razem dąbska przystań poniosła na swych falach… » więcej 2024-06-30, godz. 18:35 Zabytkowe organy z Białogardu na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Celem Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – pomysłodawcy i organizatora trzeciej odsłony Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”… » więcej 2024-06-23, godz. 23:31 Dorota Serwa rezygnuje ze stanowiska Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta [POSŁUCHAJ] Są tacy, których zaskoczyła swoją decyzją. Inni od początku twierdzili, że urząd to nie jest dobre miejsce dla mocnej i silnej osobowości - kreatywnej… » więcej
56789