Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Od najmłodszych lat pasjonowała go praca organisty, dlatego chętnie przysłuchiwał się grze na tym instrumencie słynnego organisty Rudolfa Rożka. Przyglądał się również generalnemu remontowi organów Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku, prowadzonemu w szczecińskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przez warszawską firmę Zygmunta Kamińskiego.

Czesław Matuszewski, bo o nim mowa, chciał zostać jezuitą, ale przeważyła miłość do organów. W Kaliszu Wielkopolskim ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną im. Henryka Melcera, w której zgłębiał wiedzę, m.in. o organach. Po ukończeniu nauki wrócił do rodzinnego Szczecina – do „swoich” organów w Sanktuarium.

Pan Czesław nie tylko gra na tym 36-głosowym instrumencie, ale także samodzielnie wykonuje na bieżąco drobne naprawy organów. Jak mówi, żeby dobrze grały organy, organista powinien w nich mieszkać. W ciągu blisko pół wieku poznał wszystkie tajemnice konstrukcji tych organów, które posiadają ponad trzy tysiące piszczałek – najmniejsza ma zaledwie 20 centymetrów, a największa blisko 6 metrów.

Wczoraj, 1 czerwca 2024 roku zagrała na nich Katarzyna Ganczarska podczas koncertu organizowanego pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”, a inaugurującego Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.

Celem wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, jest przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, która m.in. w Szczecinie, Zdrojach i Białogardzie budowała, rozbudowywała, a także restaurowała przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy projektowane do świątyń Europy, jak i dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w festiwalowych koncertach realizowanych w obiektach wyposażonych w wiekowe organy, poszerzy ponadto wiedzę na temat dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów, w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk. Wydarzenia Grünebergowskie przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja przedsięwzięcia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty, zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów, zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Dzięki trwającej już kilkadziesiąt lat stałej opiece sprawowanej przez Pana Czesława Matuszewskiego nad zabytkowymi organami z kościoła Serca Jezusowego, brzmienie i technika gry wyjątkowego instrumentu będzie długo zachwycać kolejne pokolenia mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Czesławem Matuszewskim
 

Zobacz także

2024-10-13, godz. 08:50 40 lat zespołu Lombard | „Bardzo dawno nie myślałem o początkach grupy... Teraz jest świetnie” [ROZMOWA z ART… „40/40” to tytuł wyjątkowego albumu przygotowanego na 40-lecie istnienia zespołu Lombard. W wydawnictwie, poza czterema CD, na których znajduje się 40… » więcej 2024-10-13, godz. 08:30 Michał Pepol | „The Soul Is Free” zapowiada nowy album „Cellotapes” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Wychodzi z cienia – dosłownie i w przenośni. Nie umieszcza już w centrum innych twórców takich, jak m.in. Kayah, Kora, Stanisława Celińska, Mela Koteluk… » więcej 2024-10-09, godz. 22:55 Sylwester Ostrowski | „Jestem szczęśliwy, że nagrałem z Dorrey Lin Lyles i moim zespołem Ray & Styl album One Voice...”… W czwartek, 10 października 2024 premiera najnowszego albumu „One Voice” Sylwestra Ostrowskiego. Początek koncertu o godzinie 19 w Teatrze Polskim. Płyta… » więcej 2024-10-06, godz. 08:15 Jakub Józef Orliński na finał MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2024 [SPOTKANIE z ARTYSTĄ] Wybitny polski kontratenor Jakub Józef Orliński oraz niezwykle utalentowany pianista i kompozytor Aleksander Dębicz wspólnie stworzyli nowe wersje utworów… » więcej 2024-10-06, godz. 08:10 Andrzej-André Bachleda poleca swój najnowszy album „Voyage” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Rodem zakopiańczyk, sercem Polak i Francuz. Twórca tekstów, poeta, malarz i wyczynowy (niegdyś) sportowiec z olimpijskim paszportem. Andrzej-André Bachleda… » więcej 2024-10-06, godz. 08:05 Kasia Moś | „Listek” Adama Asnyka przedsmakiem nowej płyty wokalistki [ROZMOWA z ATYSTKĄ] Adam Asnyk (1838-1897), romantyk, który spóźnił się na Romantyzm, jeden ze swoich najsłynniejszych wierszy napisał w październiku 1869 roku, mając 31… » więcej 2024-10-06, godz. 08:00 Rafał Podraza odsłonił swoją Gwiazdę [ROZMOWA] » więcej 2024-09-29, godz. 09:00 Paweł Małaszyński | Rarytas na rynku płytowym zespołu Cochise [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] W tym roku grupa Cochise założona 20 lat temu przez Pawła Małaszyńskiego – znacznie bardziej znanego jako doskonałego aktora, niż równie świetnego… » więcej 2024-09-29, godz. 09:00 3 października 2024 inauguracja MUSIC.DESIGN.FORM Festival [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W trakcie swojej krótkiej, ale intensywnej historii MUSIC.DESIGN.FORM Festival przyciągnął ponad 20 tysięcy uczestników, którzy wzięli udział w około… » więcej 2024-09-22, godz. 09:01 Felicjan Andrzejczak | „Felek podchodzi w tej chwili do pianina, gdzie siedzi już Romek Lipko i...” [WSPOMNIENIE o… Znany przede wszystkim z przeboju Jolka, Jolka, pamiętasz, który wyśpiewał z Budką Suflera. W swoim repertuarze miał wiele innych, równie doskonałych utworów… » więcej
12345