Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Od najmłodszych lat pasjonowała go praca organisty, dlatego chętnie przysłuchiwał się grze na tym instrumencie słynnego organisty Rudolfa Rożka. Przyglądał się również generalnemu remontowi organów Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku, prowadzonemu w szczecińskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przez warszawską firmę Zygmunta Kamińskiego.

Czesław Matuszewski, bo o nim mowa, chciał zostać jezuitą, ale przeważyła miłość do organów. W Kaliszu Wielkopolskim ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną im. Henryka Melcera, w której zgłębiał wiedzę, m.in. o organach. Po ukończeniu nauki wrócił do rodzinnego Szczecina – do „swoich” organów w Sanktuarium.

Pan Czesław nie tylko gra na tym 36-głosowym instrumencie, ale także samodzielnie wykonuje na bieżąco drobne naprawy organów. Jak mówi, żeby dobrze grały organy, organista powinien w nich mieszkać. W ciągu blisko pół wieku poznał wszystkie tajemnice konstrukcji tych organów, które posiadają ponad trzy tysiące piszczałek – najmniejsza ma zaledwie 20 centymetrów, a największa blisko 6 metrów.

Wczoraj, 1 czerwca 2024 roku zagrała na nich Katarzyna Ganczarska podczas koncertu organizowanego pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”, a inaugurującego Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.

Celem wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, jest przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, która m.in. w Szczecinie, Zdrojach i Białogardzie budowała, rozbudowywała, a także restaurowała przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy projektowane do świątyń Europy, jak i dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w festiwalowych koncertach realizowanych w obiektach wyposażonych w wiekowe organy, poszerzy ponadto wiedzę na temat dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów, w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk. Wydarzenia Grünebergowskie przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja przedsięwzięcia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty, zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów, zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Dzięki trwającej już kilkadziesiąt lat stałej opiece sprawowanej przez Pana Czesława Matuszewskiego nad zabytkowymi organami z kościoła Serca Jezusowego, brzmienie i technika gry wyjątkowego instrumentu będzie długo zachwycać kolejne pokolenia mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Czesławem Matuszewskim
 

Zobacz także

2024-03-31, godz. 10:55 Łukasz Drapała poleca balladę „Nie będziesz sama” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Z wykształcenia ekonomista, historyk oraz menedżer kultury, a z zamiłowania i zawodu muzyk. Łukasz Drapała ma na swoim koncie kilka dobrze przyjętych singli… » więcej 2024-03-24, godz. 11:50 DEL-M, czyli Marcin Jankowski najlepszy w „Będzie głośno!” | „Proponuję moją Mantrę. Wydaje mi się, że jestem...”… Otrzymał główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Będzie głośno!” organizowanym przez Damiana Sikorskiego – dziennikarza Czwórki Polskiego Radia… » więcej 2024-03-24, godz. 10:40 Duet JACKPOT | „Znamy się dwie dekady, a na scenie i nie tylko, jesteśmy dziesięć lat...” [ROZMOWA z ARTYSTAMI… Finaliści 10. edycji programu telewizyjnego Must be the Music w 2015 roku, a także zdobywcy pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej… » więcej 2024-03-17, godz. 11:59 Adam Woch i Robert Guzik wydają album z udziałem Marka Napiórkowskiego | Rarytas na rynku płytowym [ROZMOWA z ARTY… Pasja i przyjaźń... Tak najkrócej można opisać Ich projekt. Gruntownie wykształceni dysponujący doskonałą techniką gry wydają kolejny fantastyczny… » więcej 2024-03-17, godz. 11:05 Edyta Geppert | „Nigdy nie traktowałam swojego śpiewu jako popisu wokalnego...” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Z ogromną starannością buduje swój repertuar. Jej wyreżyserowane spektakle przez Piotra Loretza – aktora i pedagoga, autora scenariusza, prywatnie męża… » więcej 2024-03-08, godz. 15:40 Anna Rusowicz z premierą piosenki NAIWNA [ROZMOWA z ARTYSTKĄ] Spotkanie z Anną Rusowicz w dniu premiery Jej piosenki pt. Naiwna. » więcej 2024-03-01, godz. 12:25 Damian Sikorski Projekt feat. Penelov | Premiera „Jeszcze raz” [ROZMOWA z MUZYKAMI, ZDJĘCIA] Agencja Muzyczna Polskiego Radia zapowiada na 31 maja 2024 roku premierę albumu „Damian Sikorski Projekt”. Utwory zawarte na płycie są w większości… » więcej 2024-03-03, godz. 11:55 Radosław Bolewski i Maciej Tubis | „Nasz najnowszy projekt to OBYWATEL JAZZ...” [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] Bolewski & Tubis – duet niezwykłych muzyków. Radosław Bolewski (wokal, perkusja) i Maciej Tubis (fortepian, syntezator basowy) są absolwentami Akademii… » więcej 2024-02-25, godz. 11:05 Robert Cichy | „W dzieciństwie twierdziłem, że nie będę muzykiem...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Robert Cichy – gitarzysta, kompozytor, wokalista i producent muzyczny działa na scenie od dwóch dekad. Laureat Fryderyków – nagród przyznawanych przez… » więcej 2024-02-18, godz. 11:58 MARTYNA JAKUBOWICZ | „...nigdy w życiu nie czułam się tak kompletna, jak teraz” [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ] ZŁOTY FRYDERYK 2024 za całokształt dokonań artystycznych dla Martyny Jakubowicz – jednej „... z najbardziej charakterystycznych wokalistek, która konsekwentnie… » więcej
23456