Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Bartłomiej Hajkiewicz - kompozytor, twórca muzyki i udźwiękowienia, realizator nagrań, kognitywista. Tworzy muzykę i sound design do filmu, teatru i doświadczeń immersyjnych XR.
Jego wystawa zatytułowana "Nibelungen" otwarta w piątek w Galerii Star w Szczecinie to eksperymentalna instalacja audialna skupiająca na doświadczeniu rozciągłości czasowej wybrzmiewania. Nowymi kuratorami są znani w Szczecinie twórcy filmów animowanych, malarze i rysownicy - Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

Do Galerii Star wybrała się Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
„Dwie strony rzeki" - wernisaż Dyrektor MCN Witold Jabłoński z artystą Piotrem Skłodowskim (Mat. MCN)
„Dwie strony rzeki" - wernisaż Dyrektor MCN Witold Jabłoński z artystą Piotrem Skłodowskim (Mat. MCN)
Artysta znany jest z obrazów przedstawiających ikony szczecińskiej architektury tym razem w Morskim Centrum Nauki pokazuje swoje prace związane z wodą, stoczniowym i portowym charakterem miasta.
Nabrzeża, specyficzna zabytkowa architektura, stocznie oraz cała morska infrastruktura z ogromnym portem, od zawsze miały duży wpływ na mój rozwój i to jak postrzegałem otaczającą rzeczywistość mówił podczas wernisażu akwarelista Piotr Skłodowski

Na wernisażu „Dwie strony rzeki" była Katarzyna Wolnik-Sayna
Posłuchaj rozmwy Katarzyny Wolnik -Sayny z artystą Piotram Skłodowskim
Fot. Sebastian Wołosz
Fot. Sebastian Wołosz
We wczesnej młodości cały czas malowała. Wyobrażała sobie siebie jako nikogo innego, niż odnoszącego sukcesy artystę. Jednak ten świat sztuki przestał istnieć, bo rozpoczęła intensywną pracę w telewizji, przeprowadzając wywiady z gwiazdami sceny i show businessu. Równolegle podróżowała po świecie. Po kilku latach wróciła do swoich obrazów i poszła na studia na Wydział Malarstwa.

Od kilku lat wystawia swoje prace w wielu poważanych galeriach w kraju i za granicą. 9 stycznia 2025 w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła swoją wystawę pt. „Circulus", będącą zbiorem prac stanowiących swoisty cykl ilustrujący sceny z jej życia. Zawiera w nich relacje międzyludzkie, swoje emocje oraz zachwyt nad otaczającą naturą. Wszystkie obrazy maluje techniką „kółek” i mówi, że koło to forma ciągła, bez początku i końca. Zamiarem Katarzyny Laskowskiej jest przekazanie poprzez sztukę pozytywnych emocji wzbudzających dobre myśli i jeszcze lepszy nastrój.

Wystawa potrwa do 3 marca 2025 roku.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Laskowską
Fot. Magdalena Hueckel
Fot. Magdalena Hueckel
Wystawa „Fotomuzyka – tam, gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka” jest hołdem dla talentu i pasji polskich artystek odgrywających ogromną rolę jako twórczynie, wykonawczynie i liderki. Prace są wystawione w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Magdalena Hueckel zrealizowała serię klasycznych portretów polskich kompozytorek, wokalistek, dyrygentek oraz instrumentalistek. Z Katarzyną Mykietyn stworzyła unikalny projekt, którego efektem są fotografie ukazujące artystki w oderwaniu od scenicznego image'u, pokazujące ich wrażliwość, urodę i kobiecą energię.

Bohaterkami wystawy są m.in. wybitna dyrygentka Zofia Kiniorska oraz śpiewaczki operowe: Adriana Ferfecka, Katarzyna Hołysz, Joanna Klisowska i Anna Radziejowska, a także kompozytorki: Aleksandra Chmielewska, Anna Maria Huszcza, Aleksandra Kaca, Teonika Rożynek i Zuzanna Całka.

Na temat prac mówią: pianistka i kompozytorka Zuzanna Całka, będąca również fotografowanym „obiektem” oraz Katarzyna Mykietyn – współautorka „Fotomuzyki”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Zuzanną Całką i Katarzyną Mykietyn
Justyna Bodzyn w O'Medze w Ińsku
Justyna Bodzyn w O'Medze w Ińsku
Rzeźbiarsko-ceramiczny cykl „Mapa Szymborskiej” Justyna Budzyn można oglądać w Galerii O'Megi Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe w Ińsku.

"Pierwsza praca powstała w 2019 roku i, jak cały pomysł, zrodziła się z zachwytu nad „myślą” i „myślami” Poetki… bo czymżesz jest poezja jak niezapisaną na kartce myślą, refleksją, syntezą myśli, przekonań, podsumowaniem faktów, oswojeniem nieoswajalnego, wyjaśnieniem, konkluzją…
Twórczość Szymborskiej i sama Szymborska to nie tylko poezja; to wykwintne i pełne humoru kolaże, loteryjki organizowane dla znajomych, podróże, spora kolekcja kiczowatych dupereli, korespondencje ze znajomymi i nieznajomymi, a wszystko aż kipi błyskotliwym dowcipem, pogodą i wnikliwym zmysłem obserwacji." - czytamy na stronie internetowej artystki.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Justyną Budzyn
Fot. Robert Stachnik
Fot. Robert Stachnik
Od ubiegłego piątku na Zamku Książąt Pomorskich w Galerii Gotyckiej można oglądać wystawę Ethica Pomeranica albo Zwierciadło pomorskie - Bogusław X, książę pomorski i jego czasy w dokumentach i zabytkach ze zbiorów polskich i obcych z lat 1454-1523.
Wystawa przybliża postać Bogusława X - władcy Pomorza i Państwa Gryfitów oraz kulturę pomorską i europejską przełomu XV i XVI wieku. Poprzez wybrane zabytki (fragmenty traktatów historycznych, dokumenty archiwalne, grafikę ilustracyjną, kompozycje muzyczne, dzieła malarskie, snycersko-malarskie, dawną grafikę) oraz ich współczesne opracowania daje wgląd w najważniejsze kolekcje sztuki i najistotniejsze zbiory dokumentów życia codziennego, pozwalając dostrzec „w jakim miejscu” znajdowała się cywilizacja łacińska na Pomorzu i w Europie około roku 1500.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.
Bogusław X, książę pomorski i jego czasy w dokumentach i zabytkach ze zbiorów polskich i obcych z lat 1454-1523 cz 1
Bogusław X, książę pomorski i jego czasy w dokumentach i zabytkach ze zbiorów polskich i obcych z lat 1454-1523 cz 2
Ma w swoim dorobku kilka tysięcy obrazów, sztuka jest jego światem i świat jest jego sztuką

Mikołaj Obrycki polski malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca sztuki abstrakcyjnej i figuratywnej pokazuje swoje prace w Galerii Kolumba 5
Artysta w latach 1997–2003 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni artystycznej prof. Jerzego Kałuckiego. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Szczecinie w 1994 roku, na długo jeszcze, zanim rozpoczął studia.

Obrazy Obryckiego można podzielić na abstrakcyjne, figuratywne, pejzaże morskie i martwe natury kwiatowe. W wielu dziełach kategorie te przenikają się, tworząc rozwibrowaną przestrzeń malarską.

Prace Obryckiego prezentowane były na Światowych Targach Sztuki Art Basel 2021 w Miami; ponadto na wielu wystawach w kraju i za granicą.
Posłuchaj relacji Katarzyny Wolnik-Sayny
1234567