Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Helena Vondráčková – wokalistka. Fot. [Materiały prasowe z oficjalnej strony Artystki, www.vondrackova.czpl]
Helena Vondráčková – wokalistka. Fot. [Materiały prasowe z oficjalnej strony Artystki, www.vondrackova.czpl]
Pięć lat temu w Szczecinie reaktywowano kultową kawiarnię Sorrento. Początkowo lokal funkcjonował na zasadach ogródka grillowego. W kolejnych latach uruchomiono Muzeum Muzyczne oraz klubokawiarnię utrzymaną w klimatach lat sześćdziesiątych. W 2019 roku przed wejściem Sorrento odsłonięto pierwsze gwiazdy upamiętniające wybitnych artystów polskiego big-beatu.

Na granitowych płytach chodnika Willi rozbłysły do tej pory 32 gwiazdy muzyków, rozpoczynających swoją karierę m.in. na słynnych Festiwalach Młodych Talentów w 1962 i 63 roku organizowanych wówczas na szczecińskich kortach tenisowych. Wśród nich znaleźli tacy artyści, jak chociażby Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Ryszard Poznakowski z zespołu „Trubadurzy”, Krzysztof Klenczon z „Czerwonych Gitar” i „Trzech Koron” oraz Jacek Lech.

W sobotę, 29 lipca 2023 roku rozbłyśnie siedem kolejnych gwiazd polskiego big-beatu. Swoją gwiazdę odsłoni także królowa czeskiej piosenki – Helena Vondráčková. Artystka zaśpiewa również w piątek, 28 lipca w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec. O dwudniowym wydarzeniu mówią współpomysłodawcy i współorganizatorzy imprezy – Zbigniew Włodarczyk i Lech Prieff ze Stowarzyszenia Sorrento.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Lechem Prieffe i Zbigniewem Włodarczykiem
 

Zobacz także

2024-04-07, godz. 17:00 Michał Marczewski projektuje modę od 20 lat. [ROZMOWA] W pracowniach Atelier Marczewski cały weekend bez wytchnienia powstają kreacje pokazowe. Już w najbliższą sobotę 13.04.2024 odbędzie się pokaz jego najnowszej… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 "W plakacie odejmować znaczy dodawać“ – Lex Drewiński. Wystawa w Willi Lentza. [ROZMOWA] Wystawa prezentowana w Willi Lentza ma charakter retrospektywny, najstarsze są sprzed ponad 30 lat, najmłodsze pochodzą z ubiegłego roku. Wszystkie są tak… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Mischa Maisky. Arcymistrzowski koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [EKSKLUZYWNY WYWIAD z ARTYSTĄ… Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 proMODERN zwieńczył Rezydenturę w Filharmonii w Szczecinie Sonetami Shakespeare’a [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Miałem ogromną przyjemność pracować z proMODERN. Są porywającą, wszechstronną i prawdziwie profesjonalną grupą wykształconych śpiewaków-solistów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą Jackowi Nieżychowskiemu. [REL… Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. Nieżychowski… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Młodzieżowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych. [RELACJA] 8 zespołów ze szczecińskich szkół średnich wystawiło w środę swoją twórczość w Teatrze Współczesnym. Choć są jeszcze nastolatkami to wielu z nich… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Baca w filmie "Wizjoner". [RELACJA Z PREMIERY] Wojciech Hawryszuk to człowiek, który inicjował piękne rzeczy. Tworzył Akademickie Radio Pomorze, Radio AS, Radio ABC, przyczynił się do reaktywacji festiwalu… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". [ROZMOWA] Za niespełna tydzień rozpocznie się w Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". Dietrich Bonhoeffer uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Jakub Sokołowski Sztukmistrz z Lublina. [ROZMOWA] Jakub Sokołowski gra tytułowa rolę w najnowszej produkcji Teatru Polskiego "Sztukmistrz z Miasta Lublin" według prozy Isaaka Singera i w reżyserii Jana Szurmieja… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 57 KONTRAPUNKT już za trzy tygodnie! [ROZMOWA] Za niespełna miesiąc w Szczecinie rozpocznie się 57 Kontrapunkt czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Zaplanowano bogaty festiwal na na 1,5 miesiąca. Łącznie… » więcej
45678