Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Nintendo Switch Sports
Nintendo Switch Sports
16 lat temu świat oszalał na punkcie gry ruchowej Wii Sports na konsolę Nintendo Wii. Stała się serią znoszącą złote jaja i 8 lat po ostatniej odsłonie otrzymałem w swoje ręce Nintendo Switch Sports. Oczekiwania miałem spore i mówiąc wprost, jest fajnie, ale spodziewałem się dużo więcej. Produkcja wykorzystuje walory ruchowe konsoli, ale jest przeznaczona głównie do gry z rodziną i przyjaciółmi.

Grę do recenzji dostaliśmy od dystrybutora Nintendo na Polskę firmy Conquest entertainment a.s.
GIERMASZ-Recenzja Nintendo Switch Sports

Na początek trochę historii serii. W 2006 roku wyszedł niedościgniony hit Wii Sports, który oferował pięć dyscyplin i był wizytówką możliwości sterowania ruchowego konsoli Wii. Blisko 83 miliony sprzedanych kopii to zasługa dołączania gry do zestawów ze sprzętem, co nie wpłynęło na odbiór, bo tytuł był po prostu dobry. Trzy lata później wyszło Wii Sports Resort oferujące aż 12 dyscyplin. Efekt? Ponad 33 miliony sprzedanych kopii. Następne w kolejności był Wii Sports Club na konsolę Nintendo Wii U, lecz tu problemem nie było zmniejszenie liczby sportów do pięciu, a słaba sprzedaż konsoli, która okazała się wielką klapą. I tu przenosimy się do roku 2022.

Nintendo Switch Sports to najnowsza odsłona uznanej serii, w której twórcy przygotowali do zabawy sześć dyscyplin sportowych. Są nowe odsłony tenisa i kręgli, które były już w grze Wii Sports, jest nowoczesna szermierka znana z Wii Sports Resort oraz trzy nowe - piłka nożna, siatkówka i badminton. W mojej ocenie trochę mało, ale do tego zaraz wrócimy.

Jak mówiłem, najnowsza odsłona serii to typowa gra ruchowa, z prostym i intuicyjnym sterowaniem, która ma za zadanie głównie przyciągnąć osoby, które nigdy nie miały z tą formą rozrywki nic wspólnego. Graliście kiedyś w kręgle lub widzieliście je w telewizji? Tu też wystarczy ostawić się na torze i wykonać zamach kulą, jakbyście trzymali ją w rękach. I to cała filozofia. Tenis? Serw i uderzenia, banalnie proste. nawet dla małych dzieci. Podobnie jest w siatkówce i badmintonie, zero komplikacji i postawienie na absolutną prostotę. Jedynie szermierka jest bardziej skomplikowana, ale uda się ją opanować po krótkiej, przygotowanej przez twórców lekcji. Wszystkie dyscypliny są banalnie proste i z grą poradzi sobie każdy, nawet jeśli nigdy nie grał w żadną grę. Emocje sięgają zenitu, ale to nie jest produkcja dla pojedynczego gracza.

Cała siła w serii tkwi od lat w możliwości zabawy grupowej. Z dzieckiem, dziewczyną, rodziną, przyjaciółmi. Samodzielna zabawa kończy się po kilku próbach, bo emocje są wtedy jak na grzybobraniu. Ale wystarczy dodatkowa osoba i świat staje się piękny. Wtedy to włącza się gen rywalizacji, jest śmiech, docinki, walka nie o jak najlepszy wynik, a po prostu o pokonanie innych grających. Jeśli więc ktoś ze słuchaczy chce kupić ją tylko dla siebie, to odradzam. Bez znajomych przy boku podczas zabawy, Nintendo Switch Sports traci większość swoich atutów.

Graficznie jest bardzo ładnie ładnie i kolorowo. Można stworzyć własną postać lub w miejsce głowy wstawić posiadanego już ludzika Mii, którego zapewne macie już na swoim Switchu. Wygląda to karykaturalnie, ale jest taka opcja. Jest mnóstwo najazdów kamer, powtórek i fajerwerków, wszystko po to, by jednak uatrakcyjnić przekaz tej prostej gry. Nie spodziewajcie się high-endowej grafiki, bo produkcja nie ma olśniewać wykonaniem.

Problemem najnowszej odsłony serii jest liczba dyscyplin sportowych. W przeszłości w dwóch odsłonach był świetny baseball, boks, tenis stołowy, łucznictwo czy koszykówka. Brak golfa tłumaczyłem sobie wydanym niedawno Mario Golf: Super Rush, ale na szczęście twórcy zapowiedzieli, że dyscyplina ta trafi za darmo do gry jeszcze w tym roku. Do ideału - Wii Sports Resort z 12. konkurencjami nadal daleka droga, ale i tak 7. to całkiem dobrze. Do tego są różne wariacje, które wpływają na zabawę. Np. w kręglach można włączyć przeszkody i wtedy zabawa nabiera prawdziwych rumieńców. W zestawie z grą jest specjalna opaska na nogę (znana użytkownikom z produkcji Ring Fit Adventure), którą Joy-Cona przymocowujemy do nogi i można strzelać karne w piłce nożnej. Niestety jest to jedyne jej wykorzystanie w grze, więc mocno zmarnowano tu jej potencjał.

I tu dochodzimy do sedna. Dla pojedynczego gracza produkcja ta jest bezsensownym zakupem, bo po kilku rozgrywkach nie będzie miał co robić. No chyba, że bawi go zabawa po sieci, ale tu potrzeba płatnego abonamentu. Produkcja sprzedawana jest w pełnej i wysokiej cenie, więc to kolejny argument na nie. Jeśli jednak masz z kim grać, masz dzieci, dziewczynę, żonę, rodzinę, znajomych, to zmienia postać rzeczy. Zabawa jest fantastyczna, ale tu chodzi o samą rywalizację. Mimo to uważam, że jest za mało dyscyplin i ich wariantów. W takiej formie powinna być dodawana za darmo do konsoli Switch, tak jak kiedyś Wii Sports do Wii, jako tytuł startowy dla każdego. Ewentualnie sprzedawana w bardzo niskiej cenie. Nintendo jednak na tym niespecjalnie zależy, w końcu sprzedali już blisko 110 milionów sztuk najnowszego sprzętu.

Ocena: 6.5/10
 

Zobacz także

2022-04-09, godz. 06:00 Tiny Tina's Wonderlands [Xbox Series X] To jest coś, czego potrzebowaliśmy, nawet jeśli nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. I nawet nie chodzi o Borderlands. Tiny Tina’s Wonderlands to spin off… » więcej 2022-04-09, godz. 06:00 Chocobo GP [Switch] Dobre z 10 minut siedziałem przed komputerem z palcami na klawiaturze... i nic. Pustka, wytarte stwierdzenia typu "fanom może się spodobać" albo "bawiłem… » więcej 2022-04-09, godz. 06:00 The House of the Dead: Remake [Switch] Późne lata 90., SEGA wypuszcza grę The House of the Dead, która szturmem zdobywa salony gier. Strzelanie do zombiaków okazało się hitem, co przerodziło… » więcej 2022-04-02, godz. 06:00 Ghostwire Tokyo [PC] Ghostwire Tokyo to kolorowa, barwna a jednocześnie przykra i przytłaczająca historia w interesującym mieście, jakim jest stolica Japonii. Rozpoczynam od fabuły… » więcej 2022-04-02, godz. 06:00 Kirby and the Forgotten Land [Switch] Mała Różowa Kulka (z nieposkromionym apetytem) żyła sobie gdzieś miło i sympatycznie na swojej słodkiej planecie-gwiazdce. Ale, pewnie się domyślacie… » więcej 2022-04-02, godz. 06:00 Shredders [Xbox Series X] W życiu grałem w większość gier snowboardowych, które pojawiały się na kolejne platformy. Wiele z nich szukało złotego środka, połączenia realizmu… » więcej 2022-03-26, godz. 06:00 Gran Turismo 7 [PlayStation 5] Napisanie tej recenzji nie było dla mnie łatwym zadaniem. Nie wspominając w ogóle, że w momencie jej przygotowywania, fani byli wściekli za zmniejszenie… » więcej 2022-03-26, godz. 06:00 WWE 2K22 [Xbox Series X] Seria WWE wchodzi w nową erę. W ubiegłym roku nie było nowego tytułu od 2k Sports. I widać, że twórcy nie próżnowali, bo to najlepszy tytuł po przejęciu… » więcej 2022-03-26, godz. 06:00 Destiny 2: Królowa Wiedźma [Xbox Series X] Nie wiem czy to jakaś porażająca niespodzianka, ale kiedy dość często oczekiwane produkcje nas zawodzą - miło jest wiedzieć, że niektóre spełniają… » więcej 2022-03-26, godz. 06:00 FAR: Changing Tides [Xbox Series X] Cztery lata temu szwajcarskie studio Okomotive zabrało mnie na samotną wycieczkę dziwnym pojazdem po pozostałościach rozpadającej się cywilizacji. I teraz… » więcej
678910