Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Według różnych badań, podczas wigilijnej kolacji zjemy od trzech do sześciu tysięcy kalorii. Fot. Zdzisław Tararako [Radio Szczecin/Achiwum]
Według różnych badań, podczas wigilijnej kolacji zjemy od trzech do sześciu tysięcy kalorii. Fot. Zdzisław Tararako [Radio Szczecin/Achiwum]
Święta to czas odpoczynku, ale nie dla naszych żołądków. W wielu rodzinach tradycyjnie wigilijna wieczerza będzie w czwartek wieczorem pierwszym zjedzonym posiłkiem.
Jak przekonuje dietetyczka Karolina Fujarska, od tego zwyczaju powinniśmy odchodzić.

- Z punktu widzenia żywieniowego poszczenie jest niekorzystne. Z reguły później "rzucamy" się na jedzenie, więc mimo wszytko podjadałabym. Takie małe ilości pomiędzy przygotowaniami. Tu kawałeczek serniczka, czy sałateczki, czy rybki, żeby do tego stołu siąść, owszem spróbować wszystkiego, ale z rozsądkiem, żeby to się nie skończyło dla nas źle - tłumaczyła Fujarska.

Dzięki temu unikniemy wielogodzinnego uczucia ciężkości i przemęczenia, czy nawet kłopotów ze snem. Co zatem zagwarantuje nam zachowanie przyjemności z jedzenia, a jednocześnie nie obciąży organizmu?

- Jedzenie co dwie, maksymalnie cztery godziny, popijanie pomiędzy posiłkami wody i produktów takich niesłodzonych. Dodatkowo pomiędzy posiłkami można przejść się z rodziną na spacerek. Nie ograniczałabym się z jedzeniem ciasta i nie odmawiałbym go sobie. Warto ciasta, słodkie rzeczy jeść w formie przekąski, jako taki dodatek do kawy - dodawała Fujarska.

Tymczasem według różnych badań, podczas wigilijnej kolacji zjemy od trzech do sześciu tysięcy kalorii. To nawet dwa razy więcej, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka.
W wielu rodzinach tradycyjnie wigilijna wieczerza będzie dziś pierwszym zjedzonym posiłkiem. Jak przekonuje dietetyczka Karolina Fujarska, od tego zwyczaju powinniśmy odchodzić.
Co zatem zagwarantuje nam zachowanie przyjemności z jedzenia, a jednocześnie nie obciąży organizmu?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty