Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Chcą wyższych podwyżek, stabilniejszych warunków zatrudnienia i nowych zasad oceny pracowniczej - zatrudnieni w Amazonie rozpoczęli referendum strajkowe.
Trwa ono od poniedziałku w całym kraju. W środę będą głosować pracownicy z Kołbaskowa. To konsekwencja tego, że władze Amazona nie zgodziły się na postulaty zgłaszane przez związkowców w sporze zbiorowym. Rokowania i mediacje nie przyniosły porozumienia.

Agnieszka Mróz ze Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Amazonie wyjaśnia, że pracownicy są karani, gdy nie zrealizują 100 procent normy.

- Jeśli się zrealizuje 99 procent, to przychodzi menedżer i wręcza takie upomnienie. Uważamy, że tak się nie powinno traktować pracowników, kiedy normy są wysokie i wyśrubowane - mówi Mróz.

Marta Rzetelska PR Manager Amazon Poland odpowiada, że firma już dziś zapewnia warunki, o jakie wnoszą związkowcy. - Czyli konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów, bardzo wiele możliwości rozwoju zawodowego, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy - podkreśla Rzetelska.

Pracownicy Amazona chcą podwyżek do 25 zł za godzinę na rękę, teraz zarabiają 20 zł brutto. Głosy w referendum będą zbierane do września. Wtedy ewentualnie zapadnie decyzja o strajku.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. Obecnie posiada pięć centrów logistyki e-commerce w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz dwa we Wrocławiu. Pracuje w nich 14 tysięcy osób. W Kołbaskowie około trzech tysięcy.
Agnieszka Mróz ze Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Amazonie wyjaśnia, że pracownicy są karani, gdy nie zrealizują 100 procent normy.
Marta Rzetelska PR Manager Amazon Poland odpowiada, że firma już dziś zapewnia warunki o jakie wnoszą związkowcy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty