Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Celnicy z Polski i Niemiec sprawdzają przewozy wjeżdżające na teren naszego kraju. Kontrole odbywają się w Lubieszynie przy drodze krajowej numer 10.
Mundurowi zwracają uwagę głównie na samochody ciężarowe. Przeglądają dokumenty i upewniają się, że alkohol czy papierosy legalnie przekraczają granice polsko-niemiecką.

- Jadę dosłownie cztery kilometry. Zrzucam i wracam z powrotem do Niemca. Często tędy przejeżdżam, bo ładujemy w porcie w Szczecinie. Służba celna zwraca uwagę w szczególności na papiery, czy są dobrze wystawione, numery rejestracyjne wpisane, nazwa firmy. Najgorzej jest we Włoszech, bo tam od razu są mandaty z górnych półek. Nie ma żadnej taryfy ulgowej - mówi jeden z kontrolowanych kierowców.

- Kontrolujemy priorytety, które nakładamy sobie jako administracja. Głównie kwestie związane z przewozem towarów wrażliwych, paliwa, alkohole, tytoń, papierosy - mówi Małgorzata Brzona, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Po polskiej stronie granicy kontrole prowadzą polscy celnicy. Ich koledzy z Niemiec pomagają w działaniach. Kooperacja służb jest możliwa dzięki porozumieniu, które zostało podpisane na początku roku między zachodniopomorską Krajową Administracją Skarbową i Głównym Urzędem Celnym w Stralsundzie.
Relacja Bartłomieja Czetowicza
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty