Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W niedzielę o godzinie 7 rozpoczęły się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą czynne do 21.00. Polacy wybiorą 460 posłów IX oraz 100 senatorów X kadencji parlamentu.
Godzina 23.35
Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych zostaną podane nie wcześniej niż późnym wieczorem w poniedziałek.

Godzina 23.30
- To jest ocena naszej pracy i tego, co zrobiliśmy. Jeśli się te wyniki potwierdzą, to wygraliśmy również na Pomorzu Zachodnim. I to jest najważniejsze - cieszył się minister Marek Gróbarczyk.


Godzina 23.28
- Polskie Stronnictwo Ludowe jest w parlamencie i ze znacznie lepszym wynikiem niż 4 lata temu. To pokazuje, że odrobiliśmy lekcje, wyciągnęliśmy wnioski z naszych błędów i będziemy mieli mocną reprezentację. Ale co będzie po oficjalnych wynikach: trudno jeszcze powiedzieć - powiedział Jarosław Rzepa, "jedynka" na liście.

PSL: "będziemy mieli mocną reprezentację w parlamencie" [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]

Godzina 23.25
Szef zachodniopomorskiego SLD, "jedynka" listy - Dariusz Wieczorek "nie dzieli skóry na niedźwiedziu" i posłem się jeszcze nie czuje.

- Tego nie wiem, zobaczymy jak ostatecznie będą ogłoszone wyniki, ale jedno jest pewne: jako lewica wracamy do Sejmu i jest pewne, że w zachodniopomorskim będziemy mieli swoich reprezentantów. A ile to będzie osób i kto to będzie - zaczekajmy na wyniki - zaapelował Dariusz Wieczorek.

Lewica wraca do Sejmu [WIDEO]

Godzina 23.23
Koalicja PSL, Kukiz'15 i Unii Europejskich Demokratów według sondaży uzyskała poparcie 9,6 procent i nadal będzie w Sejmie. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że na początku niektóre sondaże dawały Koalicji Polskiej poniżej trzech procent głosów. Jeżeli potwierdzą się wyniki exit-poll, będą one oznaczały "wielki mandat zaufania dla racjonalnego centrum". Do tworzenia jeszcze szerszego bloku zaprosił "wszystkich ludzi dobrej woli, przyzwoitych, umiarkowanych i oddanych ojczyźnie". Paweł Kukiz powiedział, że z radością woli wstrzymać się do ostatecznych wyników. Wyjaśnił, że nie jest całkowicie zadowolony, gdyż ze wstępnych badań wynika, że jedna partia będzie miała samodzielną władzę. "Napracowaliśmy się, ale było warto, Polska to wielka rzecz" - mówiła szefowa Unii Europejskich Demokratów Elżbieta Bińczycka i dziękowała wyborcom za frekwencję.

Godzina 23.20
Ponad 300 obywateli Polski wzięło udział w głosowaniu na Białorusi. Lokale wyborcze były otwarte w Ambasadzie Polski w Mińsku i polskich konsulatach generalnych w Grodnie i Brześciu. W Mińsku, tak jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wygrała Koalicja Obywatelska, wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość. W Grodnie i Brześciu ponownie było na odwrót - zwyciężył PiS wyprzedzając KO. Na Białorusi głosowali między innymi polscy przedsiębiorcy, dyplomaci, pracownicy firm międzynarodowych i księża. W Grodnie frekwencję podwyższyli polscy turyści, którzy coraz częściej odwiedzają Białoruś.

Godzina 23.17
Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej mówiła, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, że Koalicja daje szansę na współpracę i porozumienie. Podkreśliła, że wierzy w sukces Koalicji. Koalicję Obywatelską współtworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.

Godzina 22.46
Największym zaskoczeniem jest wynik Konfederacji i PSL - w ten sposób sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych komentuje dr hab. Piotr Chrobak, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wybory parlamentarne w ocenie szczecińskiego politologa

Godzina 22.07
Konfederacja, według sondażowych wyników, przekroczyła pięcioprocentowy próg wyborczy. Ugrupowanie zdobyło 6,4 procent głosów wyborców. Jeśli ten wynik potwierdzi się, Konfederacja będzie miała przedstawicieli w Sejmie. Jak mówił jeden z liderów Konfederacji Janusz Korwin-Mikke, sondażowy wynik wyborczy to efekt zespołowej pracy całego ugrupowania.

Godzina 21.47
Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe liczy, że zdobędzie mandat w naszym regionie. W niedzielę w szczecińskiej siedzibie tej partii entuzjastycznie przyjęto wynik, który przekracza 9,6 procent.


Godzina 21.45
Według sondażowych wyników wyborów parlamentarnych Koalicja Obywatelska otrzymała 27,4 procent głosów. Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podziękował wyborcom, którzy oddali głos na opozycyjne ugrupowania, a w szczególności - na Koalicję Obywatelską. Wyraził też wdzięczność wolontariuszom, kandydatom i koalicjantom Platformy. Jego zdaniem, to była trudna kampania, trudne cztery lata, a walka nie była równa. "Nie mieliśmy poczucia, że startujemy w uczciwej walce, że przeciwnik stosuje uczciwe metody. Ale powtarzamy i będziemy powtarzać: będziemy pracować nad integracją opozycji, nad tym, by dobrze współpracować w przyszłym Sejmie i Senacie. Wyniki wyborów do Senatu są ciągle przed nami, tam wierzymy w zwycięstwo" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Godzina 21.42
Prezes PiS mówi, że jego partia ma powody do radości. Według sondażu Ipsos, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne, a wynik 43,6 procent może jej zagwarantować samodzielne rządzenie. Jarosław Kaczyński podkreślał, że to dopiero sondaż, ale wiele wskazuje na zwycięstwo. Mówił, że wstępny wynik to sukces, ponieważ jego ugrupowanie odniosło prawdopodobnie zwycięstwo mimo "potężnego frontu" przeciwko PiS. Zapowiedział, że dobra zmiana będzie trwała, jeśli PiS rzeczywiście wygra i będzie rządził. Mówił też, że jego partia przygotuje propozycje dla grup społecznych, które nie głosowały na jego partię. "Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej" - komentował polityk. Zapewnił, że jego ugrupowanie zobowiąże się do przedstawienia kolejnych projektów, i "przyjrzenia się potrzebom" tych grup społecznych, które nie poparły PiS.

Godzina 21.39

Godzina 21.34


Godzina 21.32
Zgodnie z obliczeniami pracowni Ipsos, jeśli wyniki sondażu potwierdzą się, Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 239 mandatów w Sejmie, Koalicja Obywatelska będzie miała 130 posłów, komitet SLD - 43 mandaty, PSL - 34 mandaty, a Konfederacja - 13 mandatów.

Godzina 21.24
Sukces świętowali działacze Lewicy w Szczecinie. Według sondażu, SLD, partia Razem i Wiosna zdobyły 11,9 procent głosów.

Lewica wchodzi do Sejmu

Godzina 21.20
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne - na to wskazują sondażowe wyniki. Partia rządząca zdobyła 43,6 procent głosów. Sukces świętowano w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie.

Relacja ze szczecińskiej siedziby PiS po ogłoszeniu wyników exit poll

Godzina 21.01
Według sondażu exit poll robionego przez IPSOS dla ogólnopolskich stacji telewizyjnych, wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 procent, druga jest Koalicja Obywatelska - 27,4%.


Godzina 19.41
Od początku ciszy wyborczej policjanci w całym kraju odnotowali 208 wykroczeń, z czego 95 dotyczyło Kodeksu wyborczego, a 113 Kodeksu wykroczeń.

Policja odnotowała 11 przestępstw i 208 wykroczeń od początku ciszy wyborczej

Godzina 19.20
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że według danych na godzinę 17:00 najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu obejmującym Warszawę, a najniższą - w okręgu w Opolu. Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak powiedział, że frekwencję obliczono na podstawie danych ze wszystkich okręgowych komisji wyborczych w kraju. Frekwencję powyżej 50 procent odnotowano w okręgu numer 20 w Warszawie. Drugie miejsce z najniższą frekwencją odnotowano w okręgu nr 34 w Elblągu - 40,8 procent, a trzecie w okręgu nr 2 w Wałbrzychu - 42,04 procent.

Godzina 19.04
Frekwencja podczas wyborów parlamentarnych w Zachodniopomorskiem do godziny 17 wyniosła 44 proc. Takie informacje przekazała Państwowa Komisja Wyborcza.

Frekwencja w Zachodniopomorskiem do godz. 17 wyniosła 44%

Godzina 18.37
Do godziny 17 frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła w całej Polsce 45,94 procent. Dane przekazała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej.Godzina 18.28
Polacy mieszkający lub przebywający na Węgrzech mogli oddać swój głos w wyborach parlamentarnych w Ambasadzie Rzeczpospolitej w Budapeszcie.


Godzina 18.09
Zdarzenie miało miejsce w lokalu wyborczym 161 przy ul. Dubois. Jak poinformował Radio Szczecin rzecznik Komendy Policji Miejskiej w Szczecinie - funkcjonariusze prowadzą w tej sprawie stosowne czynności.

Pijany przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej w Szczecinie

Godzina 18.07
W lokalu wyborczym w Łobzie głosował lider listy Konfederacji w okręgu szczecińskim.


Godzina 18.05
Jak podał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz na swoim profilu na Facebooku, do godziny 17 frekwencja w kurorcie wyniosła 47,59%.

Godzina 17:57
Dariusz Wieczorek swój głos oddał w lokalu wyborczym na szczecińskim Warszewie.

Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Szczecinie już po głosowaniu [ZDJĘCIA]

Godzina 17.49
Piotr Krzystek wrzucił swój głos do urny w lokalu na szczecińskim Warszewie.


Godzina 17.43
Wiele tysięcy Polaków głosuje we Francji. Mogą się oni udać do urn wyborczych w różnych obwodach - przede wszystkim w Paryżu, ale także w innych rejonach kraju.

Polacy głosują nad Sekwaną i Loarą

Godzina 17.11
Ponad 50 lokali w 41 miejscowościach i rekordowa liczba osób, które zarejestrowały się, by oddać głos. Głosowanie trwa też na Wyspach Brytyjskich.

W Londynie kolejki przed lokalami wyborczymi

Godzina 17.00
Polacy głosują nie tylko w kraju, ale również za granicą - na przykład w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie.

Polacy głosują we Lwowie

Godzina 16.16
Zachodniopomorska gmina z najniższą frekwencją w kraju do godziny 12 - poinformowała na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW: najniższa frekwencja do godz. 12 jest w zachodniopomorskim Krzęcinie


Godzina 15.26
Szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości oddał głos w Szczecinie. Europoseł PiS Joachim Brudziński, po wyjściu z lokalu przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie, mówił, że niedzielne wybory to święto demokracji i namawiał do uczestnictwa w wyborach.

Joachim Brudziński zachęca do uczestnictwa w wyborach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Godzina 15.11
Polacy biorący udział w wyborach na Litwie, aby oddać głos przed południem musieli czekać w długiej kolejce. W Litwie utworzono jedną komisję wyborczą.

Wilno: Polacy chcący zagłosować stoją w długich kolejkach

Godzina 14.39
Lider listy Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie już po głosowaniu. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk swoje karty wrzucił do urny w lokalu przy ul. Świętej Kingi.

Minister Gróbarczyk: "wybory to święto demokracji" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Godzina 14.14
W styczniu ukończy 107 lat, a w niedzielę o własnych siłach wybrała się na wybory. Irena Siła-Nowicka, wraz z córką Agnieszką Dąbrowską - byłą działaczką opozycji posierpniowej, skreśliły nazwiska swoich kandydatów w komisji wyborczej przy ulicy Bandurskiego.

Opozycjonistka z czasów PRL-u ze swoją 106-letnią mamą zagłosowały [WIDEO, ZDJĘCIA]

Godzina 13.41
Polacy mieszkający w Berlinie od rana głosują w czterech punktach, rozlokowanych w różnych dzielnicach stolicy Niemiec. To o dwa punkty więcej niż w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Godzina 13.26
Jako obywatel traktuję głosowanie jako swój obowiązek, jako polityk - podsumowanie intensywnej kampanii. Tak mówił, w niedzielę Radiu Szczecin, Arkadiusz Marchewka z Koalicji Obywatelskiej.

Marchewka: "traktuję głosowanie jako swój obowiązek" [WIDEO, ZDJĘCIA]


Godzina 13.11
Do godziny 12:00 przy urnach, zameldowało się 18,3 procent uprawnionych do głosowania. To o 3 procent więcej, niż w majowych wyborach do europarlamentu.

Znamy wstępną frekwencję wyborczą w Szczecinie

Godzina 12.15
Od początku trwania ciszy wyborczej Policja odnotowała siedem przestępstw i ponad 130 wykroczeń w związku z jej łamaniem.

Ponad 130 wykroczeń w związku z ciszą wyborczą

Godzina 10.47
Rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do głosowania w Belgii. Chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowała o ponad 1/3 więcej w porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat. Więcej jest też komisji wyborczych.


Godzina 10.29
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz poinformował, że wybory parlamentarne w Polsce rozpoczęły się punktualnie i bez zakłóceń.


Godzina 10.24
Rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Dąbrówka mówi, że aby móc zagłosować należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego dokument tożsamości.


Godzina 8.51
Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych już zagłosowali. Ze względu na różnicę czasową głosowanie za oceanem odbywa się zawsze w sobotę.


Godzina 8.38
Niektórzy ustawili się przed lokalami tuż przed godziną 7. Tak dzień zaplanował sobie pan Andrzej. Mieszkaniec Szczecina pojawił się przed lokalem wyborczym w Szkole Podstawowej numer 46, przy ulicy Felczaka już o godzinie 6:45.

Szczecinianie ruszyli do urn [ZDJĘCIA]

Godzina 7.15 - JAK GŁOSOWAĆ
W lokalu wyborczym każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania. Na jednej, większej, będą listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą nazwiska kandydatów na senatorów. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku "x", czyli dwóch przecinających się linii, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

W wyborach do Sejmu wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. W ten sposób wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. W wyborach do Senatu wyborca stawia znak "x" przy nazwisku wybranego kandydata.

Godzina 7.00
Na posłów głosujemy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. W jednym okręgu wybiera się co najmniej 7 posłów. Na senatorów głosujemy w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu. Wyborca również oddaje głos na 1 kandydata.

Żeby wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu, komitet musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy. W przypadku komitetu koalicyjnego próg ten wynosi 8 procent.

W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych - 30 komitetów partyjnych, 57 komitetów wyborczych wyborców oraz jeden koalicyjny komitet wyborczy.

Kadencje Sejmu i Senatu trwają 4 lata. Rozpoczynają się w dniu zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty