NA ŻYWO: Wybory do Sejmu i Senatu 2019
Region Michał Król, Informacyjna Agencja Radiowa
- Polskie Stronnictwo Ludowe jest w parlamencie i ze znacznie lepszym wynikiem niż 4 lata temu. To pokazuje, że odrobiliśmy lekcje, wyciągnęliśmy wnioski z naszych błędów i będziemy mieli mocną reprezentację. Ale co będzie po oficjalnych wynikach: trudno jeszcze powiedzieć - powiedział Jarosław Rzepa, "jedynka" na liście.
PSL: "będziemy mieli mocną reprezentację w parlamencie" [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]
Szef zachodniopomorskiego SLD, "jedynka" listy - Dariusz Wieczorek "nie dzieli skóry na niedźwiedziu" i posłem się jeszcze nie czuje.
- Tego nie wiem, zobaczymy jak ostatecznie będą ogłoszone wyniki, ale jedno jest pewne: jako lewica wracamy do Sejmu i jest pewne, że w zachodniopomorskim będziemy mieli swoich reprezentantów. A ile to będzie osób i kto to będzie - zaczekajmy na wyniki - zaapelował Dariusz Wieczorek.
Lewica wraca do Sejmu [WIDEO]
Największym zaskoczeniem jest wynik Konfederacji i PSL - w ten sposób sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych komentuje dr hab. Piotr Chrobak, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wybory parlamentarne w ocenie szczecińskiego politologa

Bardzo dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy dziś wzięli udział w wyborach. Gratuluję wszystkim Państwu Posłom i Senatorom, którzy dziś zdobyli mandaty, przy wysokiej frekwencji. To ważne! Wspaniała postawa Wyborców. Dziękuję!
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) October 13, 2019
Polacy zdecydowali dziś, że chcą kontynuacji najpierw dobrej zmiany, a później dobrego czasu dla Polski. W oczekiwaniu na ostateczne wyniki dziękujemy za ogromny mandat zaufania, którym obdarzyli nas wyborcy. Naszym znakiem firmowym jest wiarygodność. Nie zawiedziemy!
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 13, 2019
Zgodnie z obliczeniami pracowni Ipsos, jeśli wyniki sondażu potwierdzą się, Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 239 mandatów w Sejmie, Koalicja Obywatelska będzie miała 130 posłów, komitet SLD - 43 mandaty, PSL - 34 mandaty, a Konfederacja - 13 mandatów.
Sukces świętowali działacze Lewicy w Szczecinie. Według sondażu, SLD, partia Razem i Wiosna zdobyły 11,9 procent głosów.
Lewica wchodzi do Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne - na to wskazują sondażowe wyniki. Partia rządząca zdobyła 43,6 procent głosów. Sukces świętowano w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie.
Relacja ze szczecińskiej siedziby PiS po ogłoszeniu wyników exit poll

Od początku ciszy wyborczej policjanci w całym kraju odnotowali 208 wykroczeń, z czego 95 dotyczyło Kodeksu wyborczego, a 113 Kodeksu wykroczeń.
Policja odnotowała 11 przestępstw i 208 wykroczeń od początku ciszy wyborczej
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że według danych na godzinę 17:00 najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu obejmującym Warszawę, a najniższą - w okręgu w Opolu. Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak powiedział, że frekwencję obliczono na podstawie danych ze wszystkich okręgowych komisji wyborczych w kraju. Frekwencję powyżej 50 procent odnotowano w okręgu numer 20 w Warszawie. Drugie miejsce z najniższą frekwencją odnotowano w okręgu nr 34 w Elblągu - 40,8 procent, a trzecie w okręgu nr 2 w Wałbrzychu - 42,04 procent.
Frekwencja podczas wyborów parlamentarnych w Zachodniopomorskiem do godziny 17 wyniosła 44 proc. Takie informacje przekazała Państwowa Komisja Wyborcza.
Frekwencja w Zachodniopomorskiem do godz. 17 wyniosła 44%

Zdarzenie miało miejsce w lokalu wyborczym 161 przy ul. Dubois. Jak poinformował Radio Szczecin rzecznik Komendy Policji Miejskiej w Szczecinie - funkcjonariusze prowadzą w tej sprawie stosowne czynności.
Pijany przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej w Szczecinie


Dariusz Wieczorek swój głos oddał w lokalu wyborczym na szczecińskim Warszewie.
Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Szczecinie już po głosowaniu [ZDJĘCIA]


Wiele tysięcy Polaków głosuje we Francji. Mogą się oni udać do urn wyborczych w różnych obwodach - przede wszystkim w Paryżu, ale także w innych rejonach kraju.
Polacy głosują nad Sekwaną i Loarą
Ponad 50 lokali w 41 miejscowościach i rekordowa liczba osób, które zarejestrowały się, by oddać głos. Głosowanie trwa też na Wyspach Brytyjskich.
W Londynie kolejki przed lokalami wyborczymi
Polacy głosują nie tylko w kraju, ale również za granicą - na przykład w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie.
Polacy głosują we Lwowie
Zachodniopomorska gmina z najniższą frekwencją w kraju do godziny 12 - poinformowała na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza.
PKW: najniższa frekwencja do godz. 12 jest w zachodniopomorskim Krzęcinie

Szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości oddał głos w Szczecinie. Europoseł PiS Joachim Brudziński, po wyjściu z lokalu przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie, mówił, że niedzielne wybory to święto demokracji i namawiał do uczestnictwa w wyborach.
Joachim Brudziński zachęca do uczestnictwa w wyborach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polacy biorący udział w wyborach na Litwie, aby oddać głos przed południem musieli czekać w długiej kolejce. W Litwie utworzono jedną komisję wyborczą.
Wilno: Polacy chcący zagłosować stoją w długich kolejkach
Lider listy Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie już po głosowaniu. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk swoje karty wrzucił do urny w lokalu przy ul. Świętej Kingi.
Minister Gróbarczyk: "wybory to święto demokracji" [WIDEO, ZDJĘCIA]

W styczniu ukończy 107 lat, a w niedzielę o własnych siłach wybrała się na wybory. Irena Siła-Nowicka, wraz z córką Agnieszką Dąbrowską - byłą działaczką opozycji posierpniowej, skreśliły nazwiska swoich kandydatów w komisji wyborczej przy ulicy Bandurskiego.
Opozycjonistka z czasów PRL-u ze swoją 106-letnią mamą zagłosowały [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jako obywatel traktuję głosowanie jako swój obowiązek, jako polityk - podsumowanie intensywnej kampanii. Tak mówił, w niedzielę Radiu Szczecin, Arkadiusz Marchewka z Koalicji Obywatelskiej.
Marchewka: "traktuję głosowanie jako swój obowiązek" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Znamy wstępną frekwencję wyborczą w Szczecinie

Ponad 130 wykroczeń w związku z ciszą wyborczą
Szczecinianie ruszyli do urn [ZDJĘCIA]

Godzina 7.15 - JAK GŁOSOWAĆ
W lokalu wyborczym każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania. Na jednej, większej, będą listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą nazwiska kandydatów na senatorów. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku "x", czyli dwóch przecinających się linii, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
W wyborach do Sejmu wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. W ten sposób wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. W wyborach do Senatu wyborca stawia znak "x" przy nazwisku wybranego kandydata.
Godzina 7.00
Na posłów głosujemy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. W jednym okręgu wybiera się co najmniej 7 posłów. Na senatorów głosujemy w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu. Wyborca również oddaje głos na 1 kandydata.
Żeby wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu, komitet musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy. W przypadku komitetu koalicyjnego próg ten wynosi 8 procent.
W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych - 30 komitetów partyjnych, 57 komitetów wyborczych wyborców oraz jeden koalicyjny komitet wyborczy.
Kadencje Sejmu i Senatu trwają 4 lata. Rozpoczynają się w dniu zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie.