Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ponad 70 chętnych na grudniowe szkolenie zgłosiło się do nowo formowanego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w regionie.
Kandydaci do służby wysłuchali we wtorek serii wykładów - to pomoże im zrozumieć, czym właściwie jest nowy rodzaj sił zbrojnych i czym będą zajmować się jako żołnierze.

- To wstępny etap - mówi pułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. - Nie ma tu braku wiary. Wiem, że się uda i że zostanie to zrealizowane. Pozostaje kwestia, w jakiej sile. Obecnie mówimy o jednym batalionie, ale moim zdaniem to jest zbyt mało i oczekuję więcej. Myślę, że w ciągu dwóch lat jesteśmy w stanie zbudować trzy bataliony. W przyszłym roku w Zachodniopomorskiem chciałbym zbudować przynajmniej dwa bataliony.

- W szeregi nowej brygady może wstąpić niemal każdy. Przekrój jest ogromny - potwierdza pułkownik Radosław Niecikowski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, który pomaga w rekrutacji. - Nie tylko ten najwyższy i najbardziej wysportowany jest tym jedynym właściwym. Obszary stanowisk, które znajdują się w Wojskach Obrony Terytorialnej w siłach zbrojnych predestynują różne osoby o różnych walorach, czy to intelektualnych, czy fizycznych do zajmowania stanowisk służbowych.

Przyszli żołnierze WOT przejdą szkolenia w grudniu i lutym - to przede wszystkim kurs teoretyczny. Wczesną wiosną zaczną się zajęcia poligonowe. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej funkcjonują już od dwóch lat na wschodzie Polski - służy w nich 20 tysięcy żołnierzy.
- To wstępny etap - mówi pułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
- W szeregi nowej brygady może wstąpić niemal każdy. Przekrój jest ogromny - potwierdza pułkownik Radosław Niecikowski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, który pomaga w rekrutacji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty