Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
W Kołobrzegu nie milkną echa ostatnich zapowiedzi władz miasta w sprawie planowanych podwyżek opłat za śmieci.
W miejscowym Urzędzie Miasta zorganizowano spotkanie z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych, którzy mają wiele zastrzeżeń do propozycji magistratu. Zarządcy wskazują, że system jest niesprawiedliwy, a najbardziej podwyżki odczują mieszkańcy bloków, gdyż muszą ponieść odpowiedzialność zbiorową - również za sąsiadów, którzy nie segregują śmieci.

- To zwiększenie opłaty za niesegregowane śmieci, to jest przerzucanie kosztów na tę biedniejszą warstwę społeczną. W bliku zawsze mieszka ktoś, kto nie będzie segregował. - My, jako zarządcy, nie mamy narzędzi do sprawdzania kto i co wyrzuca do pojemników, bo to jest nierealne. - Obawiam się, że nasi mieszkańcy nie wytrzymają tych wszystkich opłat - mówią przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych.

Miejscy urzędnicy informują, że według nowych przepisów zarządcy budynków wielorodzinnych mogą składać tzw. częściowe deklaracje śmieciowe, dzięki którym odpowiedzialności zbiorowej udałoby się uniknąć. Problem stanowi jednak fakt, że dla każdej takiej deklaracji należałoby przypisać osobny pojemnik na śmieci, a miejsca na tyle koszy w wiatach śmietnikowych nie ma.

Podwyżki opłat za śmieci w Kołobrzegu wyniosą 500 procent w przypadku śmieci niesegregowanych. Również za odpady posegregowane od 2020 roku mieszkańcy zapłacą 100 procent więcej.
Zarządcy wskazują, że system jest niesprawiedliwy, a najbardziej podwyżki odczują mieszkańcy bloków, gdyż muszą ponieść odpowiedzialność zbiorową - również za sąsiadów, którzy nie segregują śmieci.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty