Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Potłuczone butelki, wystające ostre elementy i smród - tak w pół roku od otwarcia wygląda skatepark w przejściu podziemnym w centrum Szczecina.
Tzw. tunel przy al. Wyzwolenia miał być miejscem dla miłośników deskorolki czy hulajnogi. Teraz jednak straszy, bo - jak mówią Szczecinianie - czas spędza tam głownie pijąca alkohol młodzież i wandale.

Skatepark, gdy był nowy, bardzo się podobał. Teraz to się zmieniło.

- Puszki i butelki po alkoholu. Zniszczone rzeczy, deski. Jest dużo wystających elementów. Tragedia. - Syf, brud i malaria. - Przychodzą dzieci po 50 osób, tutaj stoi jedna gromada, tam druga i wszystko rozwalają. - To jest dla mnie też tragedia, patologia. - Tutaj koronawirus na koronawirusie. - Jest niebezpiecznie - mówią użytkownicy skateparku.

My sprzątamy tam co miesiąc, ale nie jesteśmy w stanie rozwiązać tego problemu - tłumaczy Bartosz Leonowicz ze Stowarzyszenia Sportowego Switch, które jest operatorem obiektu. Stowarzyszenie na początku maja wysłało pismo z prośbą o pomoc do miasta i policji.

- Jako stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie sami tego rozwiązać. Być tam 24 godziny na dobę i trzymać wszystkich za uszy. Jest to przestrzeń cały czas publiczna, ogólnodostępna, więc potrzebujemy wsparcia służb, które się tym zajmują - mówi Leonowicz.

Zarząd Dróg oraz policja zapewnili, że obmyślą plan rozwiązania problemu. Poznamy go w najbliższym czasie.

Skatepark powstał w ramach porozumienia pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Stowarzyszeniem Sportowym Switch. Kosztował 12 tysięcy złotych - połowę zapłaciło miasto, a resztę sponsorzy. Porozumienie zawiązano na 3 lata.

Tunel jest otwarty całą dobę i jest dostępny za darmo dla wszystkich chętnych.
Relacja Anny Łukaszek.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

5 komentarzy

Może warto podać nazwiska mądrych osób, które zgodziły się na taką ukrytą atrakcję.
Jaka ukryta akcje? A co do młodzieży, cóż, trzeba wandali stamtąd wygonić, ale myślenie że gdyby nie ten saktepark to młodzież by nie piła jest, delikatnie mówiąc, naiwne. Nie tutaj, to stali by gdzie indziej.
Ukrytą atrakcję, coś mam z oczami, przepraszam. Mam wrażenie że kolegę Stetinensis wśród młodzieży denerwuje to że już do niej nie należy :) Jeśli ze skateparku dziennie korzysta np 100 dzieci a 15 innych pije tam alkohol to inwestycje możemy uznać za udaną czy nie? A może zlikwidujmy drogi bo ludzie nie przestrzegają tam przepisów oraz zabijają się na nich nawzajem?
@ Stetinensis ma w pełni rację. Nie do końca Miasto przemyślało tą decyzję ; aczkolwiek słuszną aby wykorzystać tą przestrzeń. Bardzo dobrze że miejsce to ma gospodarza w postaci Stowarzyszenia Sportowego Switch tyle tylko że można było już na wstępnym etapie przewidzieć że takie sytuacje będą się zdarzały co raz częściej. Jest to wręcz idealne miejsce dla tzw. patologii - schowane pod ziemią i na głowę nie pada. Skoro z tego miejsca korzystają miłośnicy deskorolki czy hulajnogi to Miasto powinno zabezpieczyć je w taki sposób aby nie było wykorzystywane do innych celów ; co jest możliwe ze wspomnianym stowarzyszeniem. Młodzież nie da sobie samodzielnie rady ale być może gdyby zamontować furtki wejściowe lub zatrudnienie ew.dozorcy który reagowałby np. poprzez monitoring powiadamiając np. Straż Miejską o nieprawidłowościach , rozwiązałoby problem.
Jedno jest pewne - nie można dopuścić do zniszczenia tego miejsca zwłaszcza że Miasto nie miało pomysłu na wykorzystanie tego tunelu.
Wydaje mi się że wizyta policji kilka razy dzieninne przez np dwa tygodnie wypłoszyła by stamtąd amatorów libacji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty