Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
28 lat temu doszło do największej katastrofy morskiej w powojennej historii Polski. U wybrzeży niemieckiej wyspy Rugii zatonął prom Jan Heweliusz. Zginęło 55 osób. W kościele pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy.
- Morze pokazało, że trzeba mieć do niego szacunek - mówił pallotyn ks. Stanisław Flis z Duszpasterstwa Ludzi Morza w Szczecinie. - Trzeba do niego mieć też rezerwę, ale przede wszystkim szacunek, dlatego dziś w czasie tej Eucharystii chcemy modlić się za ofiary tej katastrofy.

- Jestem na prawie wszystkich uroczystościach i czuję się zobowiązany wobec swoich kolegów, żeby wziąć udział w tej uroczystości - przyznał Tadeusz Makowski, emerytowany pracownik Euroafryki.

- Tam trochę zawiodły informacje na temat spodziewanych warunków - dodał Romuald Oziewicz, emerytowany pracownik Euroafryki. - Pogoda i różne błędy, które się nałożyły.

Hołd ofiarom katastrofy oddały też załogi promów płynących do Szwecji. W miejscu zatonięcia Heweliusza marynarze zrzucili okolicznościowe wieńce.
W kościele pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy.
28 lat temu Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin. Oto nagrania z archiwów Radia Szczecin.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty