Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

https://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/nie-dla-czadu/
https://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/nie-dla-czadu/
Kilka razy w tygodniu strażacy z regionu jeżdżą ratować ludzi podtrutych czadem. Sezon grzewczy w pełni, zgłoszeń przybywa. Bądźmy ostrożni i instalujmy czujki tlenku węgla - apelują służby.
Zgłoszenia z ostatnich dni wyglądają następująco:

- godzina 18:31, Kołobrzeg. 14-letnia dziewczynka podtruta czadem w czasie kąpieli. Zabrana do szpitala.

- godzina 10:58 Dębno, powiat myśliborski. Tlenek węgla w domu jednorodzinnym. W środku pięć osób, trzy podtrute czadem trafiły do szpitala to: 16latek, 31-letnia kobieta i 6-cio letnie dziecko.

- godzina 21:43 Wałcz, kobieta podtruta tlenkiem węgla znaleziona w wannie. Trafiła do szpitala.

Obecnie kilka razy w tygodniu otrzymujemy zgłoszenia związane z czadem - mówi Tomasz Kubiak, rzecznik zachodniopomorskiej straży pożarnej.

- Im zimniejsza pogoda, tym większa liczba takich wezwań pojawia się w systemie, aczkolwiek mamy również parę sytuacji, w których czujka tlenku węgla zaalarmowała szybciej, co potwierdza, żeby montować czujniki tlenku węgla - tłumaczy Kubiak.

Objawy podtrucia czadem można pomylić z objawami grypy. To nagłe pogorszenie samopoczucia, osłabienie. Ale jeśli mamy piecyk, natychmiast opuśćmy mieszkanie i wezwijmy straż pożarną.

Pamiętajmy, że czad jest niewyczuwalny dla człowieka - ale zamontowany w domu czujnik go wykryje. Czujka kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Relacja Anny Łukaszek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty