Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Również w Szczecinie każdy będzie mógł bezpłatnie skorzystać z porad specjalistów.
Do akcji włączyli się prokuratorzy rejonowi i okręgowi - ze Szczecina i regionu. Bedą dyżurować od dziś - od rana, do 28 lutego włącznie.


W czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem każda osoba będzie mogła uzyskać bezpłatną poradę prawną, psychologiczną i terapeutyczną w ośrodkach w całym kraju.

Biuro Rzecznika Praw Dziecka uruchomiło też dodatkowe dyżury w Dziecięcym Telefonie Zaufania. Jak zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, to okazja, żeby zwrócić uwagę na potrzeby osób pokrzywdzonych i nieść im pomoc. Udzielą jej sądy, prokuratury, komendy policji, siedziby prawniczych samorządów zawodowych i organizacje pozarządowe w całym kraju.

Marcin Romanowski dodał, że pomocy potrzebują tysiące osób. Podczas Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem o pomoc zwracają się średnio ponad dwa tysiące nowych osób - zdaniem wiceministra to sporo. "Rocznie to kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta z pomocy jako osoby pokrzywdzone w różnym zakresie: niektóre bardzo regularnie, niektóre incydentalnie" - podkreślił Marcin Romanowski.

Lista ośrodków udzielających pomocy jest dostępna na stronie internetowej funduszsprawiedliwosci.gov.pl. Po raz kolejny do akcji włączyła się między innymi Fundacja "Jesteśmy dla Was" z Katowic. Jej założycielka i prezes, Bożena Polak, powiedziała Polskiemu Radiu, że pokrzywdzeni doświadczają różnego typu przestępstw. Jak dodała, każdy przypadek jest inny, jednak dla niej najbardziej bolesne sytuacje dotyczą wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. "Tego typu przypadki najczęściej wymagają również konsultacji psychiatrycznej" - dodała Bożena Polak.

Coroczna organizacja obchodów "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
Relacja Pauliny Kurek (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty