Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Źródło: Twitter Marek Gróbarczyk.
Źródło: Twitter Marek Gróbarczyk.
Pierwszy raz wpłynął ze Szczecina statek o zanurzeniem 9,74 m. Było to możliwe, dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 metra - poinformował w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Tor wodny został nie tylko pogłębiony, ale także poszerzony mówi Jan Stasiak z Rady Interesantów Portu Szczecin. - Są portu wpuszczane większe statki, bo przypomnę, że 12,5 metra to nie tylko jest pogłębienie kanału, ale również nowy profil tego toru podejściowego - szerszy, głębszy. To, co kiedyś było niemożliwe, dzisiaj większe statki wchodzą.

Masowiec M/v Dino załadował przy elewatorze Ewa blisko 30 tys. ton pszenicy i wyruszył do szwedzkiego portu Göteborg.

- Przykładem jest elewator Eva, który ma nabrzeże już na samej nowej obrotnicy na Ostrowie Grabowskim. Statki na Elevator już teraz wchodzą o większych parametrach niż do tej pory i o większym zanurzeniu. Nie tym przysłowiowym 9,15 m co kiedyś. Co to powoduje? Elewator może załadować więcej o sześć tysięcy ton - mówi Stasiak.

Do tej pory największym dozwolonym zanurzeniem dla portu w Szczecinie było 9,15 m. Pogłębienie toru wodnego zakończyło się w połowie ubiegłego roku.
Tor wodny został nie tylko pogłębiony, ale także poszerzony mówi Jan Stasiak z Rady Interesantów Portu Szczecin.
Masowiec M/v Dino załadował przy elewatorze Ewa blisko 30 tys. ton pszenicy i wyruszył do szwedzkiego portu Göteborg.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty