Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Na czele strajkujących stał Edmund Bałuka. Fot. Materiały Muzeum Narodowego w Szczecinie
Na czele strajkujących stał Edmund Bałuka. Fot. Materiały Muzeum Narodowego w Szczecinie
Pomnik upamiętniający strajk w Stoczni Szczecińskiej w styczniu 1971 roku stanie naprzeciwko Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Będzie to śruba okrętowa zanurzona w wodach wzburzonego morza - tak ma wyglądać pomnik. Strajk ze stycznia 1971 roku jest mało znanym epizodem w historii Polski.

Strajkujący w styczniu 71 roku po raz pierwszy po wojnie domagali się od władz komunistycznych utworzenia Wolnych Związków Zawodowych. Strajk zakończył się spotkaniem stoczniowców z pierwszym sekretarzem partii komunistycznej, Edwardem Gierkiem, który przyjechał do stoczni z premierem Piotrem Jaroszewiczem i szefem Ministerstwa Obrony Narodowej, generałem Wojciechem Jaruzelskim.

Na czele strajkujących stał Edmund Bałuka.

Pomnik ma zostać odsłonięty w sierpniu tego roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty