Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nie zbliżać się do jeziorka Słonecznego, rowu Wierzbak i cieku Bukowa - do mieszkańców Szczecina apelują Wody Polskie. To reakcja na zanieczyszczenie, jakie pojawiło się w wodzie.
Przede wszystkim na tafli jeziora pojawił się brązowy osad, są tez pojedyncze śnięte ryby. Jak informują Wody Polskie, pracownicy nadzoru od wtorku monitorują stan wody. W nocy zamknięto przepływ przy ul. Europejskiej.

Są już pierwsze wyniki badań wody z jeziorka Słonecznego. Temperatura, zasolenie i Ph jest w normie - poinformował nas Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie ma jeszcze jednak ostatecznej odpowiedzi, dlaczego woda zmieniła kolor.

Tym samym wciąż obowiązuje zakaz zbliżania się do jeziorka. Inspektorzy podejrzewają, że zmiana koloru wody ma związek z gaszeniem pożaru w Mierzynie. Ale żeby to potwierdzić, potrzebne są wyniki badań chemicznych, czy w wodzie nie ma zwiększonych pierwiastków takich jak fosor czy chlor. Wyniki mają być znane do końca tego tygodnia.

Tymczasem mieszkańcy nie pamiętają, aby woda w jeziorze była taka jak teraz, czyli brązowo-pomarańczowa.

- Nie mam pojęcia, dlaczego może być zabarwiony na żółto. - Trochę jest zapuszczone, można powiedzieć, że wygląda jak bagno. Jakąś tam wodę doprowadzi do brzegu, żeby było czyściutko, ryby by się cieszyły. - Szkoda tych malutkich kaczuszek, bo są po tym wylęgu. Nie wiem co to będzie, bo to jest taka właściwie oaza, tego całego osiedla - mówią mieszkańcy.

WIOŚ wraz z Wodami Polski podjęli interwencję zaraz po alarmie mieszkańców.
Relacja Julii Nowickiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty