Tysiące wizyt lekarskich u specjalistów w regionie przepada. Wszystko przez to, że pacjenci umawiają się na wizyty, ale na nie nie przychodzą. Zapominają też o tym wcześniej poinformować.
Statystyki z ubiegłego roku podaje Narodowy Funduszu Zdrowia. Skala zjawiska jest duża.
NFZ wysyła SMS-y do pacjentów z przypomnieniem o wizycie.
Narodowy Funduszu Zdrowia dołączył do kampanii społecznej "Odwołuję. Nie blokuję".
Ma ona na celu zatrzymanie licznika nieodwołanych wizyt w placówkach medycznych.
- Na rezonans nie przyszło prawie 5 800 pacjentów, ponad 4 tysiące powiadomiło o tym, że nie może przyjść, natomiast 1,5 tysiąca nie zgłosiło swojej nieobecności. O tym, że nie przyjdzie na tomografię nie uprzedziło ponad 1000 pacjentów. Do poradni ortopedii, traumatologii narządów ruchu z wizyty zrezygnowało 27 ty. pacjentów, ale nie uprzedziło o tym 17,5 tysiąca - wylicza Małgorzata Koszur z zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
NFZ wysyła SMS-y do pacjentów z przypomnieniem o wizycie.
📲 Blisko 1️⃣2️⃣ milionów takich SMS-ów wysłaliśmy do pacjentów z całej Polski w 2023r.
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) January 22, 2024
💬 W wiadomościach przypominamy o terminie badań diagnostycznych, wizyt pierwszorazowych u specjalistów i hospitalizacji.
☎️ W każdym SMS jest kontakt do odwołania wizyty. #OdwołujęNieBlokuję. pic.twitter.com/NidG0kj4gn
- Pacjent otrzymuje przypominającego SMS-a na cztery dni przed umówioną wizytą czy badaniem. W treści jest nazwa tego świadczenia, termin i numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby tę wizytę odwołać - instruuje Koszur.
Narodowy Funduszu Zdrowia dołączył do kampanii społecznej "Odwołuję. Nie blokuję".
Ma ona na celu zatrzymanie licznika nieodwołanych wizyt w placówkach medycznych.
- Na rezonans nie przyszło prawie 5 800 pacjentów, ponad 4 tysiące powiadomiło o tym, że nie może przyjść, natomiast 1,5 tysiąca nie zgłosiło swojej nieobecności. O tym, że nie przyjdzie na tomografię nie uprzedziło ponad 1000 pacjentów. Do poradni ortopedii, traumatologii narządów ruchu z wizyty zrezygnowało 27 ty. pacjentów, ale nie uprzedziło o tym 17,5 tysiąca - wylicza Małgorzata Koszur z zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Radio Szczecin