Kopia złotego naszyjnika pochodzącego z 550 roku trafiła do kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. To prezent od władz miasta z okazji 60-lecia muzeum.
Mowa o „Skarbie z Piotrowic” odkrytym w 1913 roku. Trzy lata później złoty, dwukilogramowy naszyjnik, trafił do kołobrzeskiego muzeum, lecz pod koniec II wojny światowej został wywieziony drogą morską do Niemiec, a obecnie można go oglądać w Greifswaldzie. Na ściągnięcie do Polski oryginału nie ma obecnie szans.
Starania o zgodę na wykonanie kopii trwały rok. W końcu strona niemiecka dała „zielone światło”, a rzeźbiarz Romuald Wiśniewski mógł przed przystąpieniem do prac wykonać dokładne pomiary oryginału.
- Powstał najpierw taki wałek uformowany, który właśnie się zwężał, na którym przygotowałem sobie też taki element powtarzający się na tym naszyjniku. W oparciu o te pomiary to było wszystko wyciskane. Później odlew na wosk, odlanie z brązu, obrobienie tego wszystkiego, jest pozłacany - mówi Wiśniewski.
Kopia złotego naszyjnika ma wzbogacić ofertę Kołobrzegu w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury.
Eksponat będzie można oglądać w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii krajowej, które jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzegu.
Starania o zgodę na wykonanie kopii trwały rok. W końcu strona niemiecka dała „zielone światło”, a rzeźbiarz Romuald Wiśniewski mógł przed przystąpieniem do prac wykonać dokładne pomiary oryginału.
- Powstał najpierw taki wałek uformowany, który właśnie się zwężał, na którym przygotowałem sobie też taki element powtarzający się na tym naszyjniku. W oparciu o te pomiary to było wszystko wyciskane. Później odlew na wosk, odlanie z brązu, obrobienie tego wszystkiego, jest pozłacany - mówi Wiśniewski.
Kopia złotego naszyjnika ma wzbogacić ofertę Kołobrzegu w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury.
Eksponat będzie można oglądać w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii krajowej, które jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzegu.

Radio Szczecin