Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego - najwyższego stopnia dla rzek oraz ich zlewni.
Ostrzeżenia wydano także dla całego Wybrzeża i Zalewu Szczecińskiego.

Synoptyk - hydrolog Michał Sikora z IMGW wyjaśnił, że sytuacja na rzekach jest związana głównie ze spływem wód opadowych i roztopowych w ostatnich dniach, a w mniejszym stopniu z opadami. „Takie ostrzeżenia są wydane dla bardzo wielu rzek. Są to głównie zlewnie środkowej Odry, również odcinkowo sama Odra i Warta. Część rzek w dorzeczu Wisły, tutaj dopływy Sanu, Bzura, Pilica, rzeki w województwie świętokrzyskim i oczywiście już od kilku tygodni tradycyjnie zlewnia Narwi i zlewnia Bugu, a także sama Wisła” - wymienił synoptyk - hydrolog IMGW.

Michał Sikora dodał, że sytuacja hydrologiczna powoli się stabilizuje, choć miejscami jest groźna. Według prognoz IMGW taki stan utrzyma się do końca przyszłego tygodnia z powodu występujących opadów. „Mimo, że te opady nie będą dość wysokie to wody kolokwialnie mówiąc w rzekach jest już tak dużo, iż niestety na poprawę będziemy musieli jeszcze poczekać” - powiedział ekspert.

Dla Wybrzeża - wschodniego i zachodniego, włącznie z Zatoką Gdańską - IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia. Z kolei dla Zalewu Szczecińskiego obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia z przekroczeniem stanów alarmowych. „Ta sytuacja powoli się stabilizuje na Wybrzeżu, aczkolwiek jest to stabilizacja cały czas w strefie stanów wysokich. Wzdłuż Wybrzeża te stany wód układają się w okolicach stanów ostrzegawczych i tak będzie jeszcze przez kilka najbliższych dni” - powiedział Michał Sikora z IMGW.

Sytuacja alarmowa na Zalewie Szczecińskim utrzyma się do połowy tygodnia. Z kolei od wtorku i środy według IMGW zaczną się spadki wody w pasie przybrzeżnym w związku z odwróceniem się kierunku wiatrów.
Synoptyk - hydrolog Michał Sikora z IMGW wyjaśnił, że sytuacja na rzekach jest związana głównie ze spływem wód opadowych i roztopowych w ostatnich dniach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty