Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Razem na rzecz wspólnego bezpieczeństwa, czyli wspólna wizja Niemiec i Polski. Od ponad 20 lat w Szczecinie działa Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni. Decyzję o jego utworzeniu podjęli przedstawiciele m.in. Niemiec i Polski.
Korpus chroni nie tylko wschodniej flanki NATO, ale dba też o bezpieczeństwo całej Europy. O postrzeganie Rosji przez Niemcy i wizję współpracy naszych zachodnich sąsiadów z Polską w czasach wojny na Ukrainie spytaliśmy konsul honorową Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Irenę Stróżyńską.

- Myślę, że w Polsce to jest wciąż nie do końca świadomość, jak wielka zmiana paradygmatu zaszła w kontaktach między Rosją a Niemcami na przestrzeni tych ostatnich lat. Ta postawa od początku wojny się zmieniła, jest radykalnie inna. Teraz Niemcy mają takie samo postrzeganie znaczenia tej wojny. Będąc w NATO, wszyscy jesteśmy zagrożeni i ta świadomość jest. Wcześniej aż tak nie była to postrzegana. Była bardziej postrzegana jako wojna tylko i wyłącznie o Ukrainę - powiedziała Stróżyńska.

Aktualnie w skład Korpusu wchodzi 400 żołnierzy z 22 państw sojuszniczych.
O postrzeganie Rosji przez Niemcy i wizję współpracy naszych zachodnich sąsiadów z Polską w czasach wojny na Ukrainie spytaliśmy konsul honorową Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Irenę Strożyńską.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
   
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty