Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
14 stycznia odbyło się spotkanie promujące „Kronikę Szczecina 2023. Bezpieczeństwo i jego zagrożenia”. Tom został wydany przez Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego.

To edycja jubileuszowa, bowiem pierwsza Kronika ukazała się w 1985 roku i dotyczyła 1983. Jej pomysłodawcą był prof. (wówczas doktor) Kazimierz Kozłowski. Od kilku tygodni wszystkie numery Kroniki z przeszło 40-letniej historii są dostępne na stronie.

O publikacji z jej redaktorami: dr. hab. Tomaszem Czapiewskim, prof. US, dr. Michałem Romańczukiem oraz dr. Michałem Siedziako rozmawia Agata Rokicka.

Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
David Lynch i Kyle MacLachlan podczas premiery "Twin Peaks" w 2017 roku. Fot. GOT PAP [wikipedia.org]
David Lynch i Kyle MacLachlan podczas premiery "Twin Peaks" w 2017 roku. Fot. GOT PAP [wikipedia.org]
W wieku 78 lat zmarł David Lynch, amerykański reżyser, aktor, muzyk i malarz. Artysta, który postrzegał filmy jako ruchome obrazy uchwycone na taśmie. "Robię je, ponieważ lubię odwiedzać inne światy. Lubię się w nich gubić" – twierdził.

Twórca „Blue Velvet”, „Dzikości serca”, „Zagubionej autostrady”, „Prostej historii”, „Mulholland Drive” i kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks" zmarł na kilka dni przed urodzinami - w poniedziałek (20 stycznia) skończyłby 79 lat. "Z głębokim żalem my, jego rodzina, informujemy o odejściu człowieka i artysty Davida Lyncha. Będziemy wdzięczni za odrobinę prywatności w tym czasie. Teraz, gdy nie ma go już z nami, na świecie jest wielka dziura. Ale jak on by powiedział: miej oko na pączka, nie na dziurę."

Wspomnienie przygotowała Agata Rokicka.
O Davidzie Lynchu, wizjonerze kina - Agata Rokicka
Konkurs Dziennikarski o nagrodę Pulitzera Szkolnego odbywa się w Choszcznie od 20 lat. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Fot. MBP Choszczno
Konkurs Dziennikarski o nagrodę Pulitzera Szkolnego odbywa się w Choszcznie od 20 lat. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Fot. MBP Choszczno
XX finał Konkursu Dziennikarskiego o nagrodę Pulitzera Szkolnego 2024 odbył się w Choszcznie. Uczniowie zgłosili w tym roku 49 prac w dwóch kategoriach: tradycyjnej czyli prasowej oraz multimedialnej. Jury przyznało po trzy nagrody w każdej z nich. Docenione prace dotyczyły zarówno aktualnych problemów mieszkańców powiatu choszczeńskiego jak i historii miasta.

W kategorii multimedialnej wygrała praca Joanny Krzyczkowskiej i Izabeli Ubych. Jury nagrodziło reportaż „Mieszkańcy Bierzwnika”.

Natomiast w kategorii tradycyjnej czyli prasowej, pierwszą nagrodę otrzymali ex aequo: Maria Jarosz za tekst „Choszczno – miasto dla młodych” oraz Kacper Kapuściarz za wywiad „Lubię pomagać ludziom – wywiad ze specjalistką od masażu – Iwoną Walczyną”.

Konkurs Dziennikarski o nagrodę Pulitzera Szkolnego odbywa się w Choszcznie od 20 lat. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Patronat nad konkursem objęło Radio Szczecin. Zmaganiom młodych dziennikarzy przyglądała się Joanna Skonieczna.
Posłuchaj relacji Joanny Skoniecznej
Warsztaty jazzowe z Anną Marią Jopek (z prawej strony) w Studiu Koncetowym im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Warsztaty jazzowe z Anną Marią Jopek (z prawej strony) w Studiu Koncetowym im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w Szczecinie i Polsce. W marcu na deskach filharmonii, teatru i radiowego Studia Koncertowego imienia Jana Szyrockiego zaśpiewają i zagrają jazzowe gwiazdy światowego formatu.

W ramach festiwalu w Studiu S-1 Radia Szczecin odbyło się spotkanie, warsztaty z piosenkarką, Anna Marią Jopek. Natomiast w marcu na sali włoskiej Teatru Polskiego wokalistka zaśpiewa w duecie z mistrzem trąbki Piotrem Wojtasikiem. Z kolei w Studiu S-1 zagra światowej klasy pianista i kompozytor, Jacky Terrasson.

Posłuchaj relacji Weroniki Łyczywek.
TK Anna Maria Jopek w S1 Sczecin Jazz
Helena Majdaniec na tle wieży Eiffla. Fot. z archiwum Małgorzaty Majdaniec.
Helena Majdaniec na tle wieży Eiffla. Fot. z archiwum Małgorzaty Majdaniec.
Helena Majdaniec, pochodząca ze Szczecina polska wokalistka bigbitowa, nazywana "królową twista" zmarła 18 stycznia 2002 roku.

Urodziła się w Mylsku na Wołyniu, ale od 1946 mieszkała w Szczecinie, gdzie ukończyła szkołę muzyczną II stopnia. Zadebiutowała w 1962 w Szczecinie w klubie studenckim „Pinokio". W tym samym roku wystąpiła na festiwalu Młodych Talentów, a potem na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pod koniec lat 60. XX w. rozpoczęła z powodzeniem swoją karierę w paryskiej „Olympii”, potem w paryskich kabaretach m.in.w słynnym "Carewiczu" i „Rasputinie".

O tym, czego jeszcze nie wiemy o Helenie Małdaniec z Rafałem Podrazą, dziennikarzem, popularyzatorem polskiej piosenki oraz biografem "królowej twista" rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
BNO i Motion Tro w Teatrze Polskim. Fot. ze strony BNO
BNO i Motion Tro w Teatrze Polskim. Fot. ze strony BNO
"Love is the only way" - koncert muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka z udziałem Motion Trio i Baltic Neopolis Orchestry odbył się wczoraj (18 stycznia) w Teatrze Polskim w Szczecinie.

To hołd oddany Janowi A.P. Kaczmarkowi. kompozytorowi, niedawno zmarłemu laureatowi Oskara za muzykę do filmu "Marzyciel".

Pierwsze spotkanie Motion Trio z Janem A.P. Kaczmarkiem i jego muzyką miało miejsce w 2012 roku, kiedy to wystąpili podczas koncertu otwarcia drugiej edycji Transatlantyk Festival w Poznaniu. Kompozytor zaproponował im wykonanie fragmentu "Koncertu Jankiela". I tak zaczęła się ich znajomość.

Teatr Polski odwiedziła i z członkami Motion Trio rozmawiała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie organizuje warsztaty Jazz Camp for Kids kierowane do uczniów szkół muzycznych, w wieku 10-16 lat, którzy chcą uczyć się jazzu i improwizacji. Tegoroczne spotkania trwające od 3. do 7. lutego 2025, są odpowiedzią na sukces warsztatów Jazz Camp for Girls sprzed roku i dwóch lat.

Ich celem jest przyczynienie się do popularyzacji muzyki jazzowej i rozrywkowej, poprzez stworzenie przyjaznych i otwartych warunków, w których młodzi uczestnicy będą mogli wspólnie tworzyć muzykę. Warsztaty prowadzone przez doświadczonych tutorów, dadzą możliwość poznania instrumentów i gatunków muzycznych innych, niż te, z którymi młodzież ma do czynienia na co dzień.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Magdaleną Wilento – zastępcą dyrektora Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
1234567
Marcin Grzelak. (Fot. Joanna Skonieczna)
Marcin Grzelak. (Fot. Joanna Skonieczna)
Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera zmagającego się z zaburzeniami lękowymi - tak w ogromnym skrócie wygląda fabuła powieści Marcina Grzelaka "Beksa". Książkę czyta Mikołaj Krawczyk. Powieść na naszej antenie pojawi się jeszcze w styczniu.

O "Beksie" z autorem rozmawia Joanna Skonieczna

Marcin Grzelak debiutował niespełna trzy lata temu „Pułapką na anioły”. Dwa lata temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie graficznej, opublikowało Wydawnictwa Lira.
Marcin Grzelak to autor tworzący w Szczecinie. Pochodzi ze Złocieńca. I właśnie małe miasteczka - takie, jak jego rodzinny Złocieniec, tyle że z lat 80. i 90. ubiegłego wieku - są tłem jego wcześniejszych powieści. Akcja ostatniej, czyli Beksy, rozgrywa się przede wszystkim w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Marcinem Grzelakiem
"AUTOterapia". Teatr Kana. 17.01.202 r. Fot. Małgorzata Frymus
"AUTOterapia". Teatr Kana. 17.01.202 r. Fot. Małgorzata Frymus
W Polsce co roku na drogach ginie blisko 2 tysiące osób. Ponad 90 procent wypadków spowodowanych jest przez kierowców.
Zespół Teatru Kana w swoim najnowszym spektaklu "AUTOterapia", którego premiera odbyła się w piątek (17 stycznia), przygląda się temu, jak jeżdżą Polki i Polacy. Dlaczego tak często przekraczamy dozwoloną prędkość i nie stosujemy się do zasad ruchu drogowego?

Na premierze była Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny