Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sala wypełniona po brzegi na patriotycznym koncercie w studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Sala wypełniona po brzegi na patriotycznym koncercie w studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Sala wypełniona po brzegi na patriotycznym koncercie w studiu im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w S-1 wystąpił szczeciński zespół "Kontrast Kwartet" i zaśpiewała Maria Krahel-Sokołowska.
Publiczność mogła usłyszeć utwory Astora Piazzolli, pieśni filmowe oraz patriotyczne. Wśród zaproszonych gości byli powstańcy, repatrianci oraz kombatanci. Wszyscy ze wzruszeniem słuchali pieśni, niektórych na stojąco.

- Tego, co przeżyłam nie można opisać słowami - mówiła jedna z uczestniczek Powstania Wileńskiego.

- W taki dzień jak dziś wszyscy powinni pamiętać o powstańcach, wywiesić flagę, pomodlić się albo posłuchać pieśni patriotycznych - dodał jeden ze szczecinian, który przyszedł na koncert.

Rocznicowy koncert w Radiu Szczecin patronatem honorowym objęli: major Danuta Szyksznian-Ossowska, ps. "Sarenka", powstaniec wileński, kapitan Zbigniew Piasecki, ps. "Czekolada", powstaniec warszawski oraz kapitan Konrad Strycharczyk, ps. "Słowik", Żołnierz Wyklęty.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Był to największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i polskiego podziemia, a zarazem największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Miało trwać dwa-trzy dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Więcej historii w naszym najnowszym serwisie Radio Szczecin Historia: radioszczecin.pl/historia.
Relacja Moniki Bielik.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński [Radio Szczecin], Wojciech Wirwicki.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński [Radio Szczecin], Wojciech Wirwicki.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński [Radio Szczecin], Wojciech Wirwicki.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński [Radio Szczecin], Wojciech Wirwicki.

Zobacz także

2015-08-23, godz. 17:38 Bogactwo różnych kultur na Zamku [ZDJĘCIA] Kozacka kuchnia, kiermasz rzemiosła i muzyka ze Wschodu pojawiły się na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2015-08-21, godz. 11:43 Będzie się działo na Łasztowni. Czas przywrócić życie temu miejscu Rozpoczynają się Dni Ulicy Zbożowej. Przez 70 lat brama wjazdowa na Łasztownię była zamknięta. Przyszedł czas, aby przywrócić temu miejscu życie. » więcej 2015-08-18, godz. 20:12 Jubileuszowa Fama w Świnoujściu 45 edycji w 50 lat, czyli jubileusz Famy - Międzynarodowego Kampusu Artystycznego. » więcej 2015-08-18, godz. 08:40 Osobliwe muzeum pod Cedynią Zbigniew Bogdanowicz od lat zbiera stare eksponaty. Ma ich kilka tysięcy sztuk. Magazynuje je w byłej stodole, którą wyremontował i przerobił na muzeum. » więcej 2015-08-17, godz. 17:11 Multimedialna biblioteka na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Na szczecińskich Jasnych Błoniach stanęło kilka plansz w ramach akcji "Kultura na widoku". Dzięki nim można częściowo za darmo ściągnąć przez internet muzykę, filmy czy gry i to w stu procentach legalnie. » więcej 2015-08-17, godz. 11:20 Rosyjskie spojrzenie na Katyń Rosjanie wydadzą książkę o zbrodni katyńskiej. Sami zebrali 800 tysięcy rubli na jej wydanie - informuje Gazeta Wyborcza. » więcej 2015-08-17, godz. 11:05 Naukowcy sprawdzą co odsłoniła Odra [ZDJĘCIA] Szczecińscy eksperci badają znaleziska w gminie Cedynia. Niski poziom Odry pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem ujawnił ukryte przez lata pod wodą fragmenty mostu i wrak barki. » więcej 2015-08-15, godz. 18:01 Dzieło jednego z największych malarzy opuszcza Szczecin Ostatni dzień obrazu Rembrandta w Szczecinie. W Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego tylko w niedzielę można jeszcze zobaczyć "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem". » więcej 2015-08-15, godz. 09:11 Ińskie święto kina zakończone Blisko 100 filmów obejrzała widownia kończącego się 42 Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2015-08-15, godz. 08:24 Światowe kino pod chmurką na szczecińskiej Arkonce Najbardziej kasowy film w historii kina przyciągnął tłumy na szczecińską Arkonkę. W piątek wieczorem "Avatara" obejrzało ponad 300 osób. To w ramach inauguracji "Kina pod chmurką" na miejskim kąpielisku. » więcej
421422423424425426427