Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spektakl "O jednym takim, co się wyprowadził, bo już nie było go stać na czynsz". Opera Dirka von Lowtzow i René Pollescha z Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Spektakl "O jednym takim, co się wyprowadził, bo już nie było go stać na czynsz". Opera Dirka von Lowtzow i René Pollescha z Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W piątek na Kontrapunkcie zobaczymy "Ogniste ptaki" i "Noc performerów". Przedostatni dzień 50. Przeglądu Teatrów Małych Form będzie bardzo długi.
Po spektaklach konkursowych o godzinie 22 z placu Solidarności francusko-niemiecka grupa Titanick wyruszy z plenerową paradą "Ogniste ptaki". O północy zaplanowano prezentacje performerów z Polski i Izraela oraz działania Instytutu Sediny.

Czwartkowy wyjazd do Berlina jak zwykle - od niemal dekady - cieszył się dużym powodzeniem. Tym razem ponad 200 widzów Kontrapunktu obejrzała spektakle w Deutsches Theater i Volksbune am Rosa - Luksemburg Platz.

- Berlin tym razem skromny - mówi Robert Cieślak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Zdecydowanie najmniej interesujący ze wszystkich dotychczasowych edycji, zdecydowanie z korzyścią dla dzisiejszej prezentacji w Deutsches Theater, a niekorzyścią dla Rene Pollesch'a i jego realizacji.

Przedstawienie słynnego Rene Pollesch'a wzbudziło najwięcej kontrowersji. - Wizualnie i teatralnie na pewno lepszy był Pollesch, ale nie powiem, żebym się zachwyciła - oceniła jedna z kobiet.

Również w czwartek, ale w Szczecinie można było zobaczyć zapis wideo dwóch produkcji Radia Szczecin. Widzowie zobaczyli słuchowiska „Błękitna pustynia" i "Światło w nocy" w Teatrze Kana.

"Błękitna pustynia" to reportaż wojenny. Jego autorem jest nasz redakcyjny kolega Rafał Molenda. Akcja dzieje się w Afganistanie.

- Były momenty zamyślenia i żal, że giną ludzie. Tym bardziej, że to ludzie związani ze Szczecinem. Jak zobaczyłam to na ekranie, czułam się, jakbym była w środku - mówili widzowie. - To porażające, bo my często nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś daleko giną ludzie.

Bohaterami są żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i saper 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Z kolei „Światło w nocy" - jest zaadaptowaną na potrzeby teatru radia sztuką teatralną Macieja Karpińskiego. To zabawny dramat filozoficzno-logiczny. Reżyserem obu tych słuchowisk jest Krzysztof Czeczot.

Na piątkowy wieczór i spotkanie z Titanickiem zaprasza Anna Garlicka. - To największy spektakl Titanicka, jaki będziemy mogli obejrzeć w Szczecinie. To parada "Firebirds". Przyjdźmy na plac Solidarności i przejdźmy się z artystami - zachęca Garlicka.

Kontrapunkt odbywa się już po raz 50. Przez cały tydzień uczestnicy oglądają m.in. spektakle, koncerty i widowiska. Festiwal potrwa do niedzieli.
Relacja Małgorzaty Frymus.
"Błękitna pustynia" to reportaż wojenny. Jego autorem jest nasz redakcyjny kolega Rafał Molenda. Akcja dzieje się w Afganistanie.
Bohaterami są żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i saper 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Zobacz także

2014-07-11, godz. 12:13 Startuje Lato z Muzami. Na początek spotkanie ze znanym reżyserem Spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim otworzy festiwal "Lato z Muzami" w Nowogardzie. » więcej 2014-07-09, godz. 17:47 Pieniądze na ochronę zabytków podzielone 1,2 mln zł - tyle na ochronę zachodniopomorskich zabytków przeznaczy zarząd województwa. Właśnie rozstrzygnął konkurs. W tym roku dofinansuje remonty w sumie 50 obiektów w całym regionie. » więcej 2014-07-09, godz. 11:05 Artyści i filmowcy zjechali do Nowogardu Kino Stanleya Kubricka będzie motywem przewodnim tegorocznego Lata z Muzami w Nowogardzie. Festiwal startuje w środę. Uczestnicy zobaczą m.in. kopię cyfrową Odysei Kosmicznej. » więcej 2014-07-08, godz. 12:00 Wzruszający film bezkonkurencyjny. Szczecin atrakcyjny dla producentów Film "Iskierka" o szczecińskim Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa zdobył główną nagrodę festiwalu filmowego w Łagowie. » więcej 2014-07-07, godz. 20:07 Jak złapać niewidzialną piłkę? Mali aktorzy już to wiedzą Naśladowali zachowania zwierząt, łapali niewidzialną piłkę oraz siłowali się z murem, którego nie było - takie zadania czekały na uczestników aktorskich półkolonii na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2014-07-07, godz. 13:05 Nova, Borys i Kawiorska przeciwko handlowi ludźmi [WIDEO] Znane z seriali aktorki wystąpiły w teledysku promującym kampanię społeczną przeciwko przemocy wobec kobiet oraz handlowi ludźmi i niewolnictwu. W klipie "Hello, hello" Kasi Novej zagrały Olga Borys z "Na Wspólnej" oraz Agnieszka… » więcej 2014-07-06, godz. 10:04 Kilkanaście tysięcy ludzi na Spoiwach Kultury To były najdłuższe w 15-letniej historii festiwalu Spoiwa Kultury. Przez ponad tydzień w Szczecinie odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń, z udziałem 17 grup artystycznych z 14 krajów. » więcej 2014-07-05, godz. 15:29 "Bilet na księżyc" w kinie pod chmurką "Bilet na księżyc" zobaczą w sobotę widzowie "wakacyjnego kina pod chmurką". Seans będzie wyświetlony na ostatnim poziomie parkingu centrum handlowego Kaskada w Szczecinie. » więcej 2014-07-04, godz. 22:15 Natalka Polovynka w Studiu S1 Radia Szczecin [WIDEO] To było intrygujące spotkanie z kulturą Ukrainy. W piątek w studiu S1 Radia Szczecin wystąpiła Natalka Polovynka. Koncert odbył się w ramach trwających w Szczecinie Spoiw Kultury. » więcej 2014-07-04, godz. 19:18 Radio Szczecin zaprasza na Dni Łobza Dni Łobza wystartowały, a nasza ekipa przygotowuje się do kolejnej zabawy ze słuchaczami. » więcej
469470471472473474475