Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jan Waraczewski. Źródło fot.: Filharmonia w Szczecinie.
Jan Waraczewski. Źródło fot.: Filharmonia w Szczecinie.
Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zmarł w sobotę 4 lutego. Miał 69 lat.
Jan Waraczewski był założycielem i dyrygentem popularnej w latach 70. orkiestry "Lekka kawaleria". Swoje największe pasje, czyli muzykę i żeglarstwo, łączył tworząc cykl koncertów "Muzyka na Wodzie".

- Zawsze miałem pod górę i musiałem ciężko pracować. Wszystko to co osiągnąłem, to osiągnąłem nie szkołą, a samodzielną pracą. Nie mam przecież studiów, nikt nie uczył mnie dyrygować i nikt nie uczył mnie bardzo szerokiego spektrum o muzyce. Wygrałem konkurs na dyrygenta z 15 zawodowymi dyrygentami, m.in. z Berlina czy Wiednia, więc mogłem być z siebie chyba dumny - tak mówił o sobie w 2016 roku, w reportażu "Żarłem muzykę" autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny.

Jan Waraczewski był także inicjatorem budowy nowej siedziby filharmonii szczecińskiej. W 2016 roku został odznaczony Medalem za Zasługi dla Szczecina.

W pamięci muzyków i pracowników filharmonii pozostanie jako kochający muzykę, charyzmatyczny lider orkiestry, ale także dobry, pełen ciepła i życzliwości człowiek. - Wiedzieliśmy, że pan Jan choruje. Nie poddawał się. Walczył od ponad pół roku, ale za każdym razem przychodził i podkreślał, że najważniejsze dla niego jest to, że może z nami grać. Niknął w oczach, ale ciągle podnosił się i zawsze przychodził z uśmiechem na twarzy. Tak naprawdę to on podtrzymywał nas na duchu i mówił, że wszystko będzie dobrze i nie jeden koncert jeszcze z nami zagra - tak Waraczewskiego wspomina Dorota Serwa, dyrektorka szczecińskiej filharmonii.

Janowi Waraczewskiemu poświęcona będzie najbliższa audycja "Klasyczna Strona Miasta" w Radiu Szczecin. Początek w niedzielę, 5 lutego, o godzinie 8.
- Zawsze miałem pod górę i musiałem ciężko pracować. Wszystko to co osiągnąłem, to osiągnąłem nie szkołą, a samodzielną pracą - mówił Jan Waraczewski w 2016 roku, w reportażu "Żarłem muzykę" autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny.
- Wiedzieliśmy, że pan Jan choruje. Nie poddawał się. Walczył od ponad pół roku, ale za każdym razem przychodził i podkreślał, że najważniejsze dla niego jest to, że może z nami grać - tak Waraczewskiego wspomina Dorota Serwa, dyrektorka szczecińskiej fil

Zobacz także

2018-05-19, godz. 20:58 Cannes: Paweł Pawlikowski ze Złotą Palmą za reżyserię Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę na tegorocznym, 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za reżyserię filmu "Zimna wojna". To historia miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą… » więcej 2018-05-19, godz. 17:06 "Nie spać. Zwiedzać!" - rusza Noc Muzeów, zaproszenie m.in. do huty [ZDJĘCIA] Zdążyli: seniorzy ze stowarzyszenia "Stołczyn po Sąsiedzku" wygrali wyścig z czasem. Własnoręcznie wyremontowana wartownia po - nieistniejącej już - szczecińskiej hucie przechodzi w sobotę próbę generalną, ponieważ otwiera swoje… » więcej 2018-05-19, godz. 16:20 Pleciuga, Czerwony Kapturek, Babcia oraz Wilk - zapraszają dużych i małych Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności czyli Czerwonego Kapturka zna każdy z nas. Tym razem opowieść - na scenie Teatru Lalek Pleciuga - ma formę musicalu… » więcej 2018-05-19, godz. 15:41 Szczeciński Spacer Miejski - tym razem: śladami PRL "Szczecin śladami PRL" to kolejny spacer miejski, na który wybrali się w sobotę szczecinianie. Szlak prowadził od placu Szarych Szeregów (kiedyś Sprzymierzonych i Lenina), przez sklep rybny, gdzie do dziś produkowany jest paprykarz… » więcej 2018-05-18, godz. 15:25 "W krainie czaru i uśmiechu". Jest książka o początkach Opery Promocja książki Krystyny Pohl "W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej" odbyła się w czwartek wieczorem w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2018-05-18, godz. 09:34 Europejska Noc Muzeów to fenomen Szczecińska edycja Europejskiej Nocy Muzeów pokazuje, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na kulturę - mówił w "Rozmowie Pod Krawatem" dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - Lech Karwowski. » więcej 2018-05-14, godz. 10:58 Miał niepowtarzalną barwę głosu. 20 lat od śmierci legendy 20 lat temu, 14 maja 1998, roku zmarł Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz, obdarzony niepowtarzalną, aksamitną barwą głosu. Był jednym z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zasłynął takimi przebojami jak: "Strangers… » więcej 2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej
271272273274275276277