Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zmarł w sobotę 4 lutego. Miał 69 lat.
- Zawsze miałem pod górę i musiałem ciężko pracować. Wszystko to co osiągnąłem, to osiągnąłem nie szkołą, a samodzielną pracą. Nie mam przecież studiów, nikt nie uczył mnie dyrygować i nikt nie uczył mnie bardzo szerokiego spektrum o muzyce. Wygrałem konkurs na dyrygenta z 15 zawodowymi dyrygentami, m.in. z Berlina czy Wiednia, więc mogłem być z siebie chyba dumny - tak mówił o sobie w 2016 roku, w reportażu "Żarłem muzykę" autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny.
Jan Waraczewski był także inicjatorem budowy nowej siedziby filharmonii szczecińskiej. W 2016 roku został odznaczony Medalem za Zasługi dla Szczecina.
W pamięci muzyków i pracowników filharmonii pozostanie jako kochający muzykę, charyzmatyczny lider orkiestry, ale także dobry, pełen ciepła i życzliwości człowiek. - Wiedzieliśmy, że pan Jan choruje. Nie poddawał się. Walczył od ponad pół roku, ale za każdym razem przychodził i podkreślał, że najważniejsze dla niego jest to, że może z nami grać. Niknął w oczach, ale ciągle podnosił się i zawsze przychodził z uśmiechem na twarzy. Tak naprawdę to on podtrzymywał nas na duchu i mówił, że wszystko będzie dobrze i nie jeden koncert jeszcze z nami zagra - tak Waraczewskiego wspomina Dorota Serwa, dyrektorka szczecińskiej filharmonii.
Janowi Waraczewskiemu poświęcona będzie najbliższa audycja "Klasyczna Strona Miasta" w Radiu Szczecin. Początek w niedzielę, 5 lutego, o godzinie 8.
Zobacz także
2017-04-07, godz. 08:50
Premiera nowego numeru "eleWatora"
Najnowszy "eleWator", szczeciński kwartalnik literacko-kulturalny, poświęcony jest życiu i twórczości rosyjskiego pisarza i poety Wielimira Chlebnikowa.
» więcej
2017-04-06, godz. 22:13
Klub 13 Muz ma nową Galerię Sztuki [ZDJĘCIA]
Dwa niewielkie pomieszczenia przy wejściu do klubu zostały zaadoptowane na sale wystawiennicze. Galeria Jedna/Druga ma konfrontować postawy twórcze.
» więcej
2017-04-06, godz. 11:43
W Egipcie odkryto szczątki nowej piramidy
Szczątki nieznanej dotąd piramidy odkryli archeolodzy w Egipcie. O znalezisku poinformowało miejscowe ministerstwo do spraw zabytków. Przypuszcza się, że piramida została zbudowana 3700 lat temu.
» więcej
2017-04-06, godz. 11:04
Ministerstwo kultury przekazało dotację na Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dotację w wysokości 25 milionów złotych na projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
» więcej
2017-04-06, godz. 07:34
Filmowo w Stargardzie, w ramach dni polsko-węgierskich
Dokument Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, będzie można zobaczyć o godzinie 18 w Starostwie Powiatowym w Stargardzie.
» więcej
2017-04-05, godz. 18:59
Szczeciński chór nagrodzony w Rosji
Chór Akademii Morskiej nagrodzony w St. Petersburgu.
» więcej
2017-04-05, godz. 17:34
Muzyka Pasyjna w międzynarodowym wydaniu w Szczecinie
Kilkuset chórzystów z Polski i Białorusi wystąpi w IV Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej.
» więcej
2017-04-04, godz. 13:15
Cała Polska czyta dzieciom, czytali też dziennikarze Radia Szczecin
Dziennikarze Radia Szczecin czytali gimnazjalistom: Joanna Skonieczna, Rafał Molenda i Tobiasz Madejski wzięli udział w turnieju, w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Kampania zachęca rodziców i nauczycieli, by codziennie, przez…
» więcej
2017-04-04, godz. 07:40
Sąd odrzucił wniosek pełnomocnika Romana Polańskiego
Sędzia sądu Los Angeles nie uznał wniosku pełnomocnika Romana Polańskiego, który uważał, że odbył on już karę za przestępstwo które się dopuścił przebywając 42 dni w areszcie.
» więcej
2017-04-03, godz. 19:19
Największy audiobook w Europie. Rozdziały ST w internecie
To największy audiobook w Europie - podkreślają twórcy superprodukcji Biblia Audio, która powstaje dzięki wsparciu licznych instytucji i osób prywatnych.
» więcej