Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zmarł w sobotę 4 lutego. Miał 69 lat.
- Zawsze miałem pod górę i musiałem ciężko pracować. Wszystko to co osiągnąłem, to osiągnąłem nie szkołą, a samodzielną pracą. Nie mam przecież studiów, nikt nie uczył mnie dyrygować i nikt nie uczył mnie bardzo szerokiego spektrum o muzyce. Wygrałem konkurs na dyrygenta z 15 zawodowymi dyrygentami, m.in. z Berlina czy Wiednia, więc mogłem być z siebie chyba dumny - tak mówił o sobie w 2016 roku, w reportażu "Żarłem muzykę" autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny.
Jan Waraczewski był także inicjatorem budowy nowej siedziby filharmonii szczecińskiej. W 2016 roku został odznaczony Medalem za Zasługi dla Szczecina.
W pamięci muzyków i pracowników filharmonii pozostanie jako kochający muzykę, charyzmatyczny lider orkiestry, ale także dobry, pełen ciepła i życzliwości człowiek. - Wiedzieliśmy, że pan Jan choruje. Nie poddawał się. Walczył od ponad pół roku, ale za każdym razem przychodził i podkreślał, że najważniejsze dla niego jest to, że może z nami grać. Niknął w oczach, ale ciągle podnosił się i zawsze przychodził z uśmiechem na twarzy. Tak naprawdę to on podtrzymywał nas na duchu i mówił, że wszystko będzie dobrze i nie jeden koncert jeszcze z nami zagra - tak Waraczewskiego wspomina Dorota Serwa, dyrektorka szczecińskiej filharmonii.
Janowi Waraczewskiemu poświęcona będzie najbliższa audycja "Klasyczna Strona Miasta" w Radiu Szczecin. Początek w niedzielę, 5 lutego, o godzinie 8.
Zobacz także
2017-02-24, godz. 07:31
Wieczorem wręczenie Cezarów, prestiżowych nagród francuskiego kina
W piątek wieczorem w Paryżu odbędzie się ceremonia rozdania Cezarów. Te prestiżowe nagrody francuskiej kinematografii, zwane często francuskimi Oscarami, będą wręczane po raz 42.
» więcej
2017-02-23, godz. 14:16
"Szczecin, którego nie ma" - spotkanie z Romanem Czejarkiem
W czwartek w Klubie 13 Muz, a w piątek w dąbskim klubie Delta odbędą się spotkania autorskie dziennikarza, miłośnika Szczecina i znawcy historii miasta Romana Czejarka.
» więcej
2017-02-23, godz. 08:16
Festiwal podróżników w Gryfinie. Startuje "Włóczykij"
To będzie wyjątkowy czas dla amatorów podróży i niecodziennych historii. Rusza 11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij".
» więcej
2017-02-22, godz. 23:52
Złodzieje skradli scenę w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA]
W najnowszej odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie pojawiła się szczecińska grupa Złodzieje.
» więcej
2017-02-22, godz. 16:34
Powstanie komiks o Tadeuszu Kościuszce?
Komiks historyczny o Tadeuszu Kościuszce chce wydać wrocławskie Muzeum Narodowe i ogłasza konkurs.
» więcej
2017-02-22, godz. 14:24
Bibliotekarze świętują sto lat
Na stulecie istnienia - rok obchodów, z atrakcjami dla szczecinian: kiermaszami książek, spotkaniami autorskimi czy akcjami propagującymi czytanie książek - tak Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich anonsuje swój jubileusz. Imprezy…
» więcej
2017-02-22, godz. 07:17
Ostatni dzwonek dla artystów w ubieganiu się o dodatkowe pieniądze
Jeszcze niespełna tydzień został na ubieganiu się o dodatkowe pieniądze przez artystów. Kończy się nabór na Stypendia Twórcze Miasta Szczecin 2017. Jednorazowo można otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych brutto.
» więcej
2017-02-21, godz. 20:46
Złodzieje w studiu koncertowym Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Oczywiście mamy na myśli szczeciński zespół muzyczny Złodzieje. Występu będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23.
» więcej
2017-02-21, godz. 16:23
"Filharmonia" trafiła na planszówkę
Jak powstaje koncert i na jakich instrumentach można zagrać utwory Mozarta - można nauczyć się grając w "Filharmonię". Pod taka nazwą Filharmonia imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała własną grę planszową.
» więcej
2017-02-21, godz. 12:27
Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego
Znamy lekturę tegorocznego Narodowego Czytania. Tytuł, spośród czterech propozycji, wybrali w głosowaniu internauci.
» więcej