Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. W pokazie produkcji "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Wśród nich byli m.in. uczniowie szczecińskich szkół. Seans został zorganizowany w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Reżyserem filmu jest Jacek Frankowski - leśnik, karykaturzysta i miłośnik historii. W swoim dziele opowiada historię "Inki" od czasów jej pracy w nadleśnictwie, przez działalność konspiracyjną, aż do momentu jej ubiegłorocznego, oficjalnego pogrzebu.

- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.

W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście. - Z jednej strony to są relacje historyczne, a z drugiej bardzo bezpośrednie i osobiste, które pokazują tę dziewczynę w trochę innym świetle - mówi Dźwigał.

Premiera filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" odbędzie się 28 lutego w Warszawie. Został on zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - jednego ze szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Została aresztowana pod zarzutem współpracy z powojennym podziemiem niepodległościowym i skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu. "Inka" została rozstrzelana. W dniu egzekucji nie miała ukończonych 18 lat.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście.

Zobacz także

2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej
302303304305306307308