Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. W pokazie produkcji "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Wśród nich byli m.in. uczniowie szczecińskich szkół. Seans został zorganizowany w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Reżyserem filmu jest Jacek Frankowski - leśnik, karykaturzysta i miłośnik historii. W swoim dziele opowiada historię "Inki" od czasów jej pracy w nadleśnictwie, przez działalność konspiracyjną, aż do momentu jej ubiegłorocznego, oficjalnego pogrzebu.

- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.

W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście. - Z jednej strony to są relacje historyczne, a z drugiej bardzo bezpośrednie i osobiste, które pokazują tę dziewczynę w trochę innym świetle - mówi Dźwigał.

Premiera filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" odbędzie się 28 lutego w Warszawie. Został on zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - jednego ze szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Została aresztowana pod zarzutem współpracy z powojennym podziemiem niepodległościowym i skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu. "Inka" została rozstrzelana. W dniu egzekucji nie miała ukończonych 18 lat.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście.

Zobacz także

2017-01-13, godz. 08:40 Dzieła Strzemińskiego w szczecińskim Muzeum Narodowym Dzieła Władysława Strzemińskiego można oglądać w szczecińskim Muzeum Narodowym. Ekspozycja specjalna została zorganizowana w związku z kinową premierą opowiadającego o życiu malarza filmu 'Powidoki'. » więcej 2017-01-13, godz. 07:59 Koncert kolęd z różnych stron świata „Betlejem w Szczecinie' czyli koncert kolęd z różnych stron świata rozpocznie się w piątek o godzinie 19 w Azoty Arenie. » więcej 2017-01-11, godz. 19:17 "To będzie uczta". Bogaty program festiwalu filmowego w Szczecinie Filmy, koncerty i wystawy, a także spotkania z podróżnikami - po raz szósty w Szczecinie odbędzie się Przegląd Filmów o Górach. » więcej 2017-01-10, godz. 18:34 Wystawa o bohaterze w Przełomach [ZDJĘCIA] Plakaty poświęcone postaci Witolda Pileckiego można oglądać w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2017-01-10, godz. 17:42 Hołd dla patrona Filharmonii To symboliczne oddanie hołdu patronowi szczecińskiej Filharmonii w 140. rocznicę jego urodzin. » więcej 2017-01-09, godz. 07:42 Musical "La La Land" największym zwycięzcą gali Złotych Globów [WIDEO] Komediowy film muzyczny w Los Angeles zdobył 7 statuetek we wszystkich kategoriach, w których był nominowany. » więcej 2017-01-08, godz. 20:31 Kto w tym roku zgarnie Złote Globy? Po raz 74 w USA rozdane zostaną filmowe nagrody 'Złote Globy'. To najważniejsze - po Oskarach - kinowe wyróżnienia na świecie. Przyznawane są przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej » więcej 2017-01-08, godz. 18:35 Niedziela na Zamku. Olimpia zagrała kolędy i pastorałki [ZDJĘCIA] Kolędy i pastorałki w orkiestrowym wydaniu można było usłyszeć w niedzielę w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zagrała je Żeńska Orkiestra Dęta 'Olimpia', pod batutą Pawła Michałki. » więcej 2017-01-07, godz. 20:44 Kolędy i pastorałki w katedrze. Zaśpiewali Szczecinianie [ZDJĘCIA] Najpiękniejsze polskie kolędy w ludowych aranżacjach i pastorałki z różnych regionów kraju zabrzmiały w sobotę w szczecińskiej katedrze. Zaśpiewał je Zespół Pieśni i Tańca 'Szczecinianie'. » więcej 2017-01-07, godz. 14:17 Nie żyje współzałożyciel Czerwonych Gitar Jerzy Kossela to autor tekstów, kompozytor, gitarzysta i współzałożyciel Czerwonych Gitar. Zmarł w Gdyni wieku 74 lat. » więcej
335336337338339340341