Szczecińskie Stowarzyszenie Katyń oraz Książnica Pomorska zorganizowały pamiątkową wystawę "Pamięci doktora Juliana Grunera. W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej".
Oprócz specjalnie przygotowanych tablic z życiorysem, fotografiami i historią Juliana Grunera na wystawie znalazły się pamiątki po zamordowanych w Charkowie oficerach, które znaleziono pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Menażki, zegarek, papierośnice, guziki od mundurów... ale też sznur, którym pomordowani mieli krępowane ręce i bagnet, którym dobijano jeńców.
Pamięć o Katyniu to nasz obowiązek - mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Katyń, współtwórczyni wystawy Jolanta Turlińska-Kępys. - Pamiętamy o wszystkich bohaterach, 21 tysiącach 857 oficerach Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, którzy zginęli w obozach, w kaźniach NKWD na Wschodzie.
- Doktor Julian Gruner to przykład bohatera, który oddał życie za ojczyznę - mówi kuratorka wystawy dr Agnieszka Zaremba. - Był więziony w obozie w Starobielsku, zamordowany w katowni w Charkowie. Był również wybitnym lekarzem, sportowcem, społecznikiem oddanym swoim pacjentom i do końca wielkim patriotą.
W piątek obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozpoczną się na Cmentarzu Centralnym o 12 przy Krzyżu Katyńskim. W niedzielę w Puszczy Bukowej zaplanowano Memoriał Juliana Grunera - bieg na 12 kilometrów.
Dodaj komentarz 1 komentarz
Zobacz także
2020-06-16, godz. 16:48
Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA]
Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-06-15, godz. 18:17
Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA]
Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa.
» więcej
2020-06-15, godz. 16:19
Kultura wraca na Zamek
Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną.
» więcej
2020-06-15, godz. 09:31
Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst
To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji.
» więcej
2020-06-13, godz. 17:59
Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw…
» więcej
2020-06-13, godz. 15:17
50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie
Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.
» więcej
2020-06-10, godz. 17:49
Pleciuga ze wsparciem marszałka
400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d…
» więcej
2020-06-10, godz. 17:40
Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
» więcej
2020-06-09, godz. 20:34
Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni.
» więcej
2020-06-08, godz. 16:39
Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie
Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach.
» więcej