Szczecińskie Stowarzyszenie Katyń oraz Książnica Pomorska zorganizowały pamiątkową wystawę "Pamięci doktora Juliana Grunera. W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej".
Oprócz specjalnie przygotowanych tablic z życiorysem, fotografiami i historią Juliana Grunera na wystawie znalazły się pamiątki po zamordowanych w Charkowie oficerach, które znaleziono pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Menażki, zegarek, papierośnice, guziki od mundurów... ale też sznur, którym pomordowani mieli krępowane ręce i bagnet, którym dobijano jeńców.
Pamięć o Katyniu to nasz obowiązek - mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Katyń, współtwórczyni wystawy Jolanta Turlińska-Kępys. - Pamiętamy o wszystkich bohaterach, 21 tysiącach 857 oficerach Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, którzy zginęli w obozach, w kaźniach NKWD na Wschodzie.
- Doktor Julian Gruner to przykład bohatera, który oddał życie za ojczyznę - mówi kuratorka wystawy dr Agnieszka Zaremba. - Był więziony w obozie w Starobielsku, zamordowany w katowni w Charkowie. Był również wybitnym lekarzem, sportowcem, społecznikiem oddanym swoim pacjentom i do końca wielkim patriotą.
W piątek obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozpoczną się na Cmentarzu Centralnym o 12 przy Krzyżu Katyńskim. W niedzielę w Puszczy Bukowej zaplanowano Memoriał Juliana Grunera - bieg na 12 kilometrów.
Dodaj komentarz 1 komentarz
Zobacz także
2017-02-03, godz. 07:23
Charytatywny koncert dla 1,5-rocznej Nadii z Nowogardu
Mieszkańcy Nowogardu w piątek organizują koncert charytatywny dla chorej dziewczynki.
» więcej
2017-01-30, godz. 18:22
Czy pamiętamy szkolne lektury, czyli kto wybierze książkę do Narodowego Czytania?
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
» więcej
2017-01-28, godz. 15:31
Promocja książki szczecińskiego socjologa na urodziny muzeum
Promocja książki szczecińskiego socjologa - dr. Macieja Kowalewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego to kolejny punkt obchodów pierwszych urodzin Centrum Dialogu Przełomy.
» więcej
2017-01-27, godz. 08:43
Nowe, prywatne muzeum w Szczecinie
Odnoszące się do polskiej, powojennej tradycji Szczecina muzeum powstanie w mieście w połowie roku. Inicjatywa ma charakter prywatny, organizatorem placówki i właścicielem eksponatów jest historyk i kolekcjoner Wojciech Lizak.
» więcej
2017-01-25, godz. 23:50
Zespół Kerosene Blood zagrał w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA]
W pierwszej w tym roku odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie pojawiła się szczecińska grupa Kerosene Blood.
» więcej
2017-01-25, godz. 15:40
"Odnowa" w 13 Muzach. Plan rozpisany na cztery lata
Szczecińska scena komediowa, koncerty poezji śpiewanej, spotkania autorskie z literatami i warsztaty tańca - to część inicjatyw, jakie w Klubie 13 Muz w Szczecinie chce realizować w ciągu czterech najbliższych lat dyrektor Domu Kultury…
» więcej
2017-01-24, godz. 20:12
Nowy zespół na szczecińskiej scenie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Pierwszy koncert w 2017 r. - w ramach cyklu [3x1] - należy do grupy Kerosene Blood. Występu będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23.
» więcej
2017-01-24, godz. 17:26
Oscary: "La La Land" rozbije bank?
Aż 14 nominacji do tegorocznych Oscarów zdobył amerykański musical "La La Land". Kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono w Los Angeles.
» więcej
2017-01-24, godz. 14:45
Film przy lampce wina w najstarszym kinie świata [WIDEO, ZDJĘCIA]
Projekcja niemego filmu z Charliem Chaplinem, quiz z nagrodami, wystawa archiwalnych plakatów i zwiedzanie wszystkich zakamarków - takie atrakcje na Dzień Otwarty przygotowało we wtorek kino Pionier.
» więcej
2017-01-24, godz. 10:30
Co w tym roku szykują Przełomy? Muzeum zdradza plany
Specjalna ekspozycja historycznych przedmiotów otrzymanych od mieszkańców, kilkanaście debat i wiele wystaw - to plany szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy na ten rok.
» więcej