Spektakl "Spójrz na mnie" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach podwójnym zwycięzca Kontrapunktu.
„Spójrz na mnie" to opowieść o osobach niewidzących, które także występują w przedstawieniu. To historie zmagania się z niewidzeniem, ale też byciem przeźroczystym dla widzących.
To ważny dla nas dzień - mówił po odebraniu nagród reżyser Adam Ziajski.
- Trochę mnie to przytłoczyło, przyznam się szczerze. Dziękuję. To jest rodzaj jakiegoś ukoronowania pracy, moich bohaterów. Nadmiar tego szczęścia, który dzisiaj na mnie spływa, jest rzeczywiście wyjątkowy. Niepełnosprawne, to są nasze relacje. Jeśli tylko byśmy zechcieli innych ludzi po prostu normalnie traktować, to byłoby naprawdę o wiele łatwiej nam wszystkim żyć - mówi Ziajski.
To po prostu najlepsze przedstawienia - powiedział po ogłoszeniu werdyktu jeden z jurorów Jacek Wakar.
- "Spójrz na mnie" jest przedstawieniem, które dotyka tematu ludzi i problemów ludzi niewidomych. Ale nie mamy do czynienia z teatrem dokumentalnym, ze śladem szantażu emocjonalnego, o co bardzo łatwo przy takich tematach. Tylko ze skończoną kreacja artystyczną, gdzie te osoby są pełnoprawnymi aktorami - mówi Wakar.
W piątek wieczorem spektakl finałowy na deskach Teatru Współczesnego. Będzie to przedstawienie teatru Nowego z Poznania zatytułowane "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”.
Zobacz także
2017-11-26, godz. 14:06
Polska sztuka pojechała do Chin
Wystawy, projekcje filmów oraz koncerty składają się na program II Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki, który za cel stawia sobie promowanie polskiej kultury i sztuki w Chinach. W tym roku organizatorzy zaplanowali m.in. weekend z twórcami…
» więcej
2017-11-26, godz. 08:57
Klasyczne transformacje w Trafo. Młody wiolonczelista zrobił wrażenie
Niespełna 15-letni wiolonczelista z Warszawy Gustaw Bafeltowski zagrał w Szczecinie razem z Orkiestrą Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Koncert młodego artysty z orkiestrą był nagrodą XIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im…
» więcej
2017-11-25, godz. 17:45
Drugi rok programu Bardzo Młoda Kultura
Kreatywność i silne poczucie własnej wartości oraz umiejętność współpracy to główne cele ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Działaniami finansowanymi przez Narodowe Centrum Kultury, skierowanymi do młodzieży i dzieci…
» więcej
2017-11-25, godz. 16:41
Muzyczny koktajl w Trafostacji
Klasyczne transformacje w Trafostacji Sztuki w Szczecinie w ramach cyklu "Regaty historyczne".
» więcej
2017-11-24, godz. 20:44
Benefis muszkieterów kamery w Książnicy Pomorskiej
To był wieczór pełen wspomnień, wzruszeń i spotkań po latach. W Książnicy Pomorskiej odbył się benefis trzech muszkieterów: Gerarda Aniołkowskiego, Leszka Foltyna i Jana Kuczery - wieloletnich operatorów kamery szczecińskiego…
» więcej
2017-11-24, godz. 12:57
Koguty i żaby z witraży. Niecodzienne rzeźby do zobaczenia w Szczecinie
Rzeźby z witraży można oglądać w galerii przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Autorką prac jest Ewa Sawka, żona szczecińskiego rysownika i satyryka Henryka Sawki.
» więcej
2017-11-22, godz. 12:33
Jak polska prasa widziała NRD? Jest nowa książka
Przeczytał prawie wszystkie gazety ukazujące się w naszym regionie oraz na terenach pogranicznych Niemiec i napisał książkę.
» więcej
2017-11-22, godz. 10:48
"Plastikowe lalki stoją w oknach". Wystawa Czarneckiego w ZUT [ZDJĘCIA]
W Szczecinie można oglądać wystawę Grzegorza Czarneckiego.
» więcej
2017-11-21, godz. 18:27
"Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Ponad 100 prac - obrazów, fotografii, rzeźb i instalacji, znajdzie się na wystawie "Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
» więcej
2017-11-19, godz. 08:32
Polski film odnosi sukcesy w USA
Film Michała Rosy "Szczęście Świata" wygrał prestiżowy Festiwal Filmów Polskich w Chicago.
» więcej