Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Eksperymentalną wersję opery "Pajace" Ruggera Leoncavallo przygotowała szczecińska Opera na Zamku razem z Theater Vorpommern ze Stralsundu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Eksperymentalną wersję opery "Pajace" Ruggera Leoncavallo przygotowała szczecińska Opera na Zamku razem z Theater Vorpommern ze Stralsundu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Eksperymentalną wersję opery "Pajace" Ruggera Leoncavallo przygotowała szczecińska Opera na Zamku razem z Theater Vorpommern ze Stralsundu. Premiera nowej odsłony historii zdradzonego przez żonę dyrektora wędrownej trupy aktorskiej odbyła się w sobotę wieczorem w teatrze w Stralsundzie.
W przedstawieniu wystąpili soliści i chórzyści Opery na Zamku oraz śpiewający amatorzy z tzw. Chóru Miejskiego, który powstał w ubiegłym roku z okazji premiery plenerowej wersji "Pajaców". Sobotni spektakl różnił się jednak od zeszłorocznego widowiska. To za sprawą eksperymentu reżyserskiego, który polegał na zamianie ról. Tym razem publiczność siadając na scenie, niejako odbijała się w oczach "Pajaców" siedzących na widowni, a cała akcja sztuki rozgrywała się wokół nich.

- To odwrócenie ról, czyli widzowie na scenie, a odtwórcy na widowni, było bardzo ciekawe. Podobał mi się ten zabieg - oceniał jeden z widzów.

Reżyser Michał Znaniecki przyznał po premierze, że wszystko poszło zgodnie z jego planem. - Wszystko było tak jak miało być. Na początku był niesamowity entuzjazm, że jesteśmy w nowej sytuacji, że siedzimy inaczej, że obserwujemy salę. Potem sytuacja skupienia, zaczynamy wyłapywać szczegóły - mówił reżyser. - Najważniejsza w tym projekcie jest energia chóru, który ich otacza, a potem staje się ich lustrem.

Orkiestrę Theater Vorpommern poprowadził Vladimir Kiradjiev. - Wszystko dobrze zagrało. Spektakl był bardzo emocjonalny - podkreślał dyrygent.

Premiera w Stralsundzie odbyła się w ramach projektu Trans-Opera, czyli współpracy polskich i niemieckich instytucji kultury. Kolejną wersję "Pajaców" będzie można zobaczyć w Szczecinie w marcu przyszłego roku.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-08-09, godz. 09:14 Zmiany w Oscarowej gali. Ma być krócej i atrakcyjniej Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała właśnie, że nastąpi kilka zmian w zasadach rozdawania statuetek Oscara. Uznawane są one za najważniejsze wyróżnienia w światowym kinie. Powstanie m.in. nowa kategoria. » więcej 2018-08-09, godz. 08:48 Nieoczywista wystawa w Filharmonii "Plakaty - nieoczywiste - nieobojętne" Andrzeja Błażejczyka od czwartku można oglądać w Galerii Czwarty Poziom Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-08-08, godz. 06:59 Pogrzeb Kory na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędą się (o godz. 11) uroczystości pogrzebowe Olgi Sipowicz - Kory. Ikona polskiego rocka, laureatka większości najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, zmarła 28 sierpnia… » więcej 2018-08-05, godz. 17:36 "To strata kolejnego genialnego reżysera" Tak o zmarłym w niedzielę Piotrze Szulkinie mówił w audycji "Trochę Kultury" dziennikarz filmowy Krzysztof Spór. » więcej 2018-08-05, godz. 09:54 Musicalowy finał Baltic Neopolis Festival [ZDJĘCIA] W Szczecinie zakończył się Międzynarodowy Festiwal Muzyki - Baltic Neopolis Festival. W sobotę wieczorem podczas koncertu finałowego na Scenie na Łasztowni wystąpiła Baltic Neopolis Orchestra razem ze znakomitym, pochodzącym z Bułgarii… » więcej 2018-08-04, godz. 19:34 Znakomity skrzypek wystąpi na Łasztowni. Finał Baltic Neopolis Festiwal W sobotę finał 4. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki - Baltic Neopolis Festiwal. Na scenie, na szczecińskiej Łasztowni Baltic Neopolis Orchestra wystąpi ze znakomitym skrzypkiem Vasko Vassilevem. » więcej 2018-08-03, godz. 19:57 "Odlotowe dla każdego pokolenia". Nowa wystawa w Książnicy [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt prac Jerzego Bartłomieja Chimiaka od piątku można oglądać w Książnicy Pomorskiej w Sali pod Piramidą. » więcej 2018-08-03, godz. 14:00 W Świnoujściu finał Grechuta Festival 2018 Koncert finałowy dedykowany jest zmarłemu w grudniu ubiegłego roku wybitnemu poecie, współtwórcy krakowskiego Teatru STU. Leszek Aleksander Moczulski - bo o nim mowa - pisał także teksty do wielu słynnych polskich piosenek. » więcej 2018-08-03, godz. 09:00 70 wydarzeń i 200 artystów. Znamy program Famy 70 wydarzeń artystycznych, 200 uczestników i kilkanaście scen w całym mieście - tak będzie wyglądała 48. edycja Famy w Świnoujściu. Organizatorzy przedstawili właśnie program festiwalu. Impreza rozpocznie się 16 sierpnia. Będą… » więcej 2018-08-02, godz. 08:12 Kolejny dzień Grechuta Festival 2018 Na czwartek zaplanowano m.in. spotkanie najmłodszych z literaturą w interpretacji aktorki Edyty Jungowskiej, gawędę o Jonaszu Kofcie oraz przebojowy koncert z piosenkami Marka Grechuty. » więcej
263264265266267268269