Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
Nie żyje Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny, a także scenarzysta, przez lata związany z Górnym Śląskiem.
Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat.

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części Tryptyku Śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwszy z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską Powstaniu Śląskim w 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Pełnił wiele funkcji publicznych. W latach 1972-73 kierował zespołem filmowym "Silesia", a w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu "Kadr". W roku 1980 został prezesem śląskiego Towarzystwa Filmowego. W 1986 podjął pracę w krakowskiej PWST na wydziale reżyserii. Od 1989 przez dwa lata kierował ośrodkiem Telewizji Polskiej w Krakowie.

W latach 90. zajął się polityką - czterokrotnie był senatorem, w latach 2007 - 2011 zasiadał w Sejmie.

Laureat wielu nagród, w tym Platynowych Lwów przyznanych reżyserowi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" czy Nagrody im. Konrada Swinarskiego miesięcznika "Teatr".

- To wielka strata dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Wybitny twórca polskiej szkoły filmowej. Dla nas wszystkich kojarzy się ze śląską trylogią.

Aktor Jerzy Trela wspomina, że współpraca z Kazimierzem Kutzem była cennym doświadczeniem. - Każde spotkanie z nim i każda praca to była dla mnie i radość i nadzieja - przyznał Trela.

Aktorka Anna Dymna dodała, że zmarły pozostawił po sobie wspaniałe filmy. - Pełne poczucia humoru, wzruszeń i prawdziwego patriotyzmu - mówiła Dymna.

Przyjaciele wspominają zmarłego. Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.

- On kochał bardzo Polskę, Śląsk. Kochał nas aktorów, był wielkim, wspaniałym artystą. Te filmy to nie tylko były epopeje śląskie czy historie tego pięknego regionu, ale też filmy zabawne i niezwykłe. Też Teatr Telewizji - podkreślił Fedorowicz.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1959 roku obrazem "Krzyż Walecznych".
Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR).

Zobacz także

2020-05-02, godz. 10:45 Majówka z Moniuszką Polskiej Opery Królewskiej Polska Opera Królewska zaprasza na Majówkę z Moniuszką. Internetowe obchody 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki instytucja zaplanowała do 5 maja, czyli dnia rocznicy urodzin kompozytora. » więcej 2020-04-28, godz. 07:47 Roboty na wysokości, czyli Czary Malary Będzie nowa kolorowanka szczecińskiej artystki. Ewa Kownacka kończy swoje kolejne dzieło. » więcej 2020-04-25, godz. 08:18 Teatr w sieci. Pleciuga zaprasza w weekend Na "weekendowe poranki z Pleciugą" zaprasza szczeciński Teatr Lalek. To zachęta do wspólnego oglądania spektaklu w sieci. » więcej 2020-04-24, godz. 21:49 Szlakiem szczecińskich pomników. Galeria [od] Ulicy zaprasza Szczecin ma blisko 130 pomników i akcentów rzeźbiarskich, 25 pochodzi jeszcze sprzed II Wojny Światowej. Na samym szlaku: Aleja Kwiatowa, przez place Lotników i Grunwaldzki po Jasne Błonia, aż do Teatru Letniego w Parku Kasprowicza… » więcej 2020-04-24, godz. 13:33 Galeria "Przepraszam Tworzę się" zaprasza do akcji Do stworzenia wspólnego dzieła sztuki zachęca szczecińska galeria "Przepraszam Tworzę się". Organizatorzy zapraszają do przesyłania zdjęć, które posłużą do stworzenia mozaiki w internecie. » więcej 2020-04-23, godz. 17:26 Bibliofile świętują. Dziś Dzień Książki i Praw Autorskich Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii - tego dnia hucznie obchodzony jest tam dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować… » więcej 2020-04-23, godz. 08:19 Miłość w czasach zarazy. Będzie dobrze Grupa studentów Animacji Kultury na Uniwersytecie Szczecińskim postanowiła zrobić coś, co wywoła uśmiech na twarzach innych ludzi. » więcej 2020-04-22, godz. 21:05 "Kultura w sieci" z dodatkowymi środkami Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński - w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim - zdecydował o zwiększeniu budżetu programu "Kultura w sieci" do 80 milionów złotych. » więcej 2020-04-20, godz. 18:37 Spektakl na urodziny polskiego Szczecina. Artyści pracują online Spektakl na 75. urodziny polskiego Szczecina przygotowuje "Teatr Janusza", pracujący w Domu Kultury "13 Muz". » więcej 2020-04-17, godz. 18:35 Amfiteatr w Kołobrzegu bez dzierżawcy Pomimo rozstrzygnięcia przetargu firma, która miała przejąć obiekt wycofała się i nie podpisała umowy. » więcej
173174175176177178179