Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
Nie żyje Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny, a także scenarzysta, przez lata związany z Górnym Śląskiem.
Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat.

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części Tryptyku Śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwszy z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską Powstaniu Śląskim w 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Pełnił wiele funkcji publicznych. W latach 1972-73 kierował zespołem filmowym "Silesia", a w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu "Kadr". W roku 1980 został prezesem śląskiego Towarzystwa Filmowego. W 1986 podjął pracę w krakowskiej PWST na wydziale reżyserii. Od 1989 przez dwa lata kierował ośrodkiem Telewizji Polskiej w Krakowie.

W latach 90. zajął się polityką - czterokrotnie był senatorem, w latach 2007 - 2011 zasiadał w Sejmie.

Laureat wielu nagród, w tym Platynowych Lwów przyznanych reżyserowi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" czy Nagrody im. Konrada Swinarskiego miesięcznika "Teatr".

- To wielka strata dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Wybitny twórca polskiej szkoły filmowej. Dla nas wszystkich kojarzy się ze śląską trylogią.

Aktor Jerzy Trela wspomina, że współpraca z Kazimierzem Kutzem była cennym doświadczeniem. - Każde spotkanie z nim i każda praca to była dla mnie i radość i nadzieja - przyznał Trela.

Aktorka Anna Dymna dodała, że zmarły pozostawił po sobie wspaniałe filmy. - Pełne poczucia humoru, wzruszeń i prawdziwego patriotyzmu - mówiła Dymna.

Przyjaciele wspominają zmarłego. Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.

- On kochał bardzo Polskę, Śląsk. Kochał nas aktorów, był wielkim, wspaniałym artystą. Te filmy to nie tylko były epopeje śląskie czy historie tego pięknego regionu, ale też filmy zabawne i niezwykłe. Też Teatr Telewizji - podkreślił Fedorowicz.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1959 roku obrazem "Krzyż Walecznych".
Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR).

Zobacz także

2018-10-20, godz. 13:37 Porcelana i szkło z Muzeum w Kielcach w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Talerze, misy, wazy, salaterki, kufle i szklanki - w Zamku Książąt Pomorskich obejrzeć można wystawę porcelany i szkła z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. » więcej 2018-10-20, godz. 11:12 Festiwalu Czytania dzień drugi: aktorzy, lektorzy, pisarze, reżyserzy... [ZDJĘCIA] Bajkami dla dzieci w interpretacji Krystyny Czubówny i Anny Cieślak rozpoczął się kolejny dzień Festiwalu Czytania. To już szósta odsłona 'Odkrywców wyobraźni' w Szczecinie. Spotkania odbywają się w Książnicy Pomorskiej, Teatrze… » więcej 2018-10-20, godz. 09:26 Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje o przekazywanie książek Biblioteka Narodowa apeluje o przekazywanie - z okazji stulecia odzyskania niepodległości - książek, czasopism i druków ulotnych sprzed 1945 roku. Dyrektor biblioteki Tomasz Makowski podkreślał, że braki pozycji z XIX i pierwszej połowy… » więcej 2018-10-19, godz. 21:11 Festiwal Czytania rozpoczęty. Gwiazdy w Książnicy Po raz szósty w Szczecinie wystartował Festiwal Czytania. W jego programie są aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania autorskie, spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci. » więcej 2018-10-19, godz. 09:41 Po raz 6. rusza Festiwal Czytania [PROGRAM] Aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania autorskie, spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci - po raz 6. w Szczecinie rusza 'Festiwal Czytania - Odkrywcy Wyobraźni'. » więcej 2018-10-17, godz. 18:16 Światowej sławy kompozytor napisał utwór dla Orkiestry Symfonicznej Filharmonii [ZDJĘCIA] Quincy Jones napisał utwór specjalnie dla Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jego światowa premiera odbędzie się w najbliższy piątek na 70. urodziny orkiestry. » więcej 2018-10-17, godz. 10:49 Najważniejsza nagroda literacka na Wyspach przyznana Tegoroczny Booker dla Anny Berns. Najważniejszą nagrodę literacką na Wyspach po raz pierwszy w historii otrzymała autorka urodzona w Irlandii Północnej. 'Milkman', czyli 'Mleczarz' to jej czwarta powieść. » więcej 2018-10-16, godz. 18:51 "Dom rodzinny Jana Pawła II" przy parafii Św. Rodziny [ZDJĘCIA] Wystawę 'Dom rodzinny Jana Pawła II' można oglądać przy parafii Św. Rodziny w Szczecinie. To z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Przyjechała z Wadowic i obrazuje jego historię oraz życie. » więcej 2018-10-15, godz. 08:38 Gwiazda światowego jazzu w S1. Można już kupować bilety [WIDEO] Światowej sławy jazzman zagra w studiu S1 Radia Szczecin. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na listopadowy koncert. » więcej 2018-10-14, godz. 08:11 Chórzyści świętują i przekazują "muzyczny znak pokoju" Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz swoje 45. urodziny. Uroczysty koncert pod hasłem 'Muzyczny znak pokoju 1918' odbył się w sobotę… » więcej
226227228229230231232