Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
Nie żyje Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny, a także scenarzysta, przez lata związany z Górnym Śląskiem.
Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat.

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części Tryptyku Śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwszy z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską Powstaniu Śląskim w 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Pełnił wiele funkcji publicznych. W latach 1972-73 kierował zespołem filmowym "Silesia", a w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu "Kadr". W roku 1980 został prezesem śląskiego Towarzystwa Filmowego. W 1986 podjął pracę w krakowskiej PWST na wydziale reżyserii. Od 1989 przez dwa lata kierował ośrodkiem Telewizji Polskiej w Krakowie.

W latach 90. zajął się polityką - czterokrotnie był senatorem, w latach 2007 - 2011 zasiadał w Sejmie.

Laureat wielu nagród, w tym Platynowych Lwów przyznanych reżyserowi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" czy Nagrody im. Konrada Swinarskiego miesięcznika "Teatr".

- To wielka strata dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Wybitny twórca polskiej szkoły filmowej. Dla nas wszystkich kojarzy się ze śląską trylogią.

Aktor Jerzy Trela wspomina, że współpraca z Kazimierzem Kutzem była cennym doświadczeniem. - Każde spotkanie z nim i każda praca to była dla mnie i radość i nadzieja - przyznał Trela.

Aktorka Anna Dymna dodała, że zmarły pozostawił po sobie wspaniałe filmy. - Pełne poczucia humoru, wzruszeń i prawdziwego patriotyzmu - mówiła Dymna.

Przyjaciele wspominają zmarłego. Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.

- On kochał bardzo Polskę, Śląsk. Kochał nas aktorów, był wielkim, wspaniałym artystą. Te filmy to nie tylko były epopeje śląskie czy historie tego pięknego regionu, ale też filmy zabawne i niezwykłe. Też Teatr Telewizji - podkreślił Fedorowicz.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1959 roku obrazem "Krzyż Walecznych".
Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR).

Zobacz także

2018-04-26, godz. 09:56 "Pokazać to, czego widz nie rejestruje". Wystawa w Szczecinie Katarzyna Kozyra - rzeźbiarka, fotografka, autorka performance, filmów, instalacji wideo i Katarzyna Szumska zajmująca się malarstwem, scenografią i fotografią - choć znają się od wielu lat wspólny pokaz swoich prac w Muzeum Sztuki… » więcej 2018-04-25, godz. 23:56 Administratorr Electro zagrał w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach naszego cyklu [3x1]. » więcej 2018-04-25, godz. 18:26 „Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej w Operze na Zamku Słynna powieść „Dzieci z dworca ZOO' Christiane Very Felscherinow już wkrótce w Operze na Zamku w wersji baletowej. Na scenę przenosi ją wybitny choreograf Robert Glumbek. » więcej 2018-04-25, godz. 16:59 Płyta "Klubowy Paprykarz i Oranżada" już w sprzedaży Najpierw był koncert, teraz jest i płyta. 'Klubowy Paprykarz i Oranżada' - festiwal, który odbył się w Filharmonii w Szczecinie z okazji urodzin miasta - właśnie trafił na płytach na sklepowe półki. To dwa krążki. » więcej 2018-04-24, godz. 09:47 "Goście, goście" w Teatrze Małym Czytaniem dramatu Natalii Worożbyt „Sasza, wynieś śmieci' zakończył się w poniedziałek wieczorem projekt 'Goście, goście' w Teatrze Małym w Szczecinie. » więcej 2018-04-24, godz. 01:17 Faceci w piżamach na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Ci faceci to muzycy tworzący warszawski zespół Administratorr Electro. » więcej 2018-04-23, godz. 22:39 Koziołek Matołek i Kajtuś Czarodziej do zobaczenia w Książnicy [ZDJĘCIA] 'Literackie portrety - Brzechwa, Korczak, Makuszyński' - to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wernisaż odbył się w poniedziałek. » więcej 2018-04-22, godz. 09:51 Lamy z Palamy reprezentują Szczecin, jest nagroda Pochodzą z krainy Palama, mają swoją kawiarnię, szpital i media: to robione ręcznie lamy-maskotki stworzone przez szczecińską firmę AŻ studio. Twórcy zostali docenieni przez Radę Ekspertów podczas 8. edycji plebiscytu Must Have… » więcej 2018-04-22, godz. 09:26 W Nowym Jorku festiwal literatury W Nowym Jorku trwa festiwal literatury światowej PEN World Voices. Po raz 13. pisarze z całego świata prezentują swoje utwory i dyskutują o problemach społecznych. » więcej 2018-04-21, godz. 19:35 "Warsztaty Nadęte" dla dzieci w Domu Kultury 13 Muz [ZDJĘCIA] 'Warsztaty Nadęte' to cykliczne spotkania dla dzieci w DK 13 Muz w Szczecinie. Poza prowadzącą w zajęciach biorą udział instrumentalistki z Żeńskiej Orkiestry Dętej 'Olimpia'. Dzieci tańczą, uczą się rytmów, poznają dźwięki… » więcej
253254255256257258259