Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
Nie żyje Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny, a także scenarzysta, przez lata związany z Górnym Śląskiem.
Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat.

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części Tryptyku Śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwszy z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską Powstaniu Śląskim w 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Pełnił wiele funkcji publicznych. W latach 1972-73 kierował zespołem filmowym "Silesia", a w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu "Kadr". W roku 1980 został prezesem śląskiego Towarzystwa Filmowego. W 1986 podjął pracę w krakowskiej PWST na wydziale reżyserii. Od 1989 przez dwa lata kierował ośrodkiem Telewizji Polskiej w Krakowie.

W latach 90. zajął się polityką - czterokrotnie był senatorem, w latach 2007 - 2011 zasiadał w Sejmie.

Laureat wielu nagród, w tym Platynowych Lwów przyznanych reżyserowi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" czy Nagrody im. Konrada Swinarskiego miesięcznika "Teatr".

- To wielka strata dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Wybitny twórca polskiej szkoły filmowej. Dla nas wszystkich kojarzy się ze śląską trylogią.

Aktor Jerzy Trela wspomina, że współpraca z Kazimierzem Kutzem była cennym doświadczeniem. - Każde spotkanie z nim i każda praca to była dla mnie i radość i nadzieja - przyznał Trela.

Aktorka Anna Dymna dodała, że zmarły pozostawił po sobie wspaniałe filmy. - Pełne poczucia humoru, wzruszeń i prawdziwego patriotyzmu - mówiła Dymna.

Przyjaciele wspominają zmarłego. Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.

- On kochał bardzo Polskę, Śląsk. Kochał nas aktorów, był wielkim, wspaniałym artystą. Te filmy to nie tylko były epopeje śląskie czy historie tego pięknego regionu, ale też filmy zabawne i niezwykłe. Też Teatr Telewizji - podkreślił Fedorowicz.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1959 roku obrazem "Krzyż Walecznych".
Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR).

Zobacz także

2017-06-08, godz. 00:39 Laur Cisowy dla Piotra Dumały Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy, czyli nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Tegoroczna, 21 już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-16 lipca. » więcej 2017-06-07, godz. 08:04 Paryski koncert Ariany Grande z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa Zaplanowany na środę koncert Ariany Grande w Paryżu odbędzie się - mimo najwyższego stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym. To po jej koncercie w Manchesterze doszło do zamachu, w którym zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polak… » więcej 2017-06-05, godz. 11:05 Grad nagród dla szczecińskiego chóru Chór dziecięcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Don Diri Don zdobył trzy złote dyplomy w 25 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Chieti we Włoszech, w którym wzięło udział 19 chórów z Europy. » więcej 2017-06-05, godz. 07:26 Paprykarz i Oranżada w szczecińskiej Filharmonii Ruszyła sprzedaż paprykarza i oranżady w Filharmonii w Szczecinie. Ale to uczta dla uszu. Mowa o biletach na dwudniowy festiwal muzyczny „Klubowy Paprykarz i Oranżada", który startuje na początku lipca. » więcej 2017-06-04, godz. 20:12 Porucznik Borewicz w Szczecinie O dziennikarstwie, etnografii i roli najsłynniejszego oficera milicji w PRL mówił w Szczecinie aktor Bronisław Cieślak. » więcej 2017-06-04, godz. 08:11 Kultowy finał Dni Polic [WIDEO, ZDJĘCIA] Pokaz sztucznych ogni zakończył tegoroczne Dni Polic 2017. Przez dwa dni na scenie, usytuowanej na polanie za Szkołą Podstawową nr 8, wystąpiły zespoły KULT, Poparzeni Kawą Trzy oraz Piękni i Młodzi. » więcej 2017-06-03, godz. 18:11 Historia ludzi po katastrofie w Teatrze Kana [ZDJĘCIA] Prapremiera sztuki zatytułowanej "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" na podstawie reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa" w sobotę wieczorem w Teatrze Kana w Szczecinie. » więcej 2017-06-03, godz. 08:47 Ludzkie emocje w malarstwie Beaty Cedrzyńskiej Prace Beaty Cedrzyńskiej jednej z laureatek 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego 2016 można oglądać w Galerii Związek Polskich Artystów Plastyków Kierat. » więcej 2017-06-01, godz. 20:02 Malarstwo Malczewskich w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Dzieła Malczewskich - Jacka i jego syna Rafała, już wkrótce będą dostępne dla odwiedzających w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2017-05-31, godz. 23:46 Zespół Chevy zagrał na scenie Radia Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W majowej odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie wystąpiła szczecińska grupa Chevy. » więcej
320321322323324325326