Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Petera Handke są w Szwecji szeroko komentowane i budzą wśród części publicystów również kontrowersje. Pod adresem Szwedzkiej Akademii kierowane są bowiem zarzuty, że jej wybory miały podtekst polityczny.
Szwedzcy publicyści podkreślają, że po skandalu obyczajowym, jaki dwa lata temu wstrząsnął Akademią Szwedzką, kiedy męża jednej z jej członkiń skazano za gwałt i molestowanie seksualne, można było przypuszczać, że po roku przerwy literackie nagrody Nobla trafią w ręce mało kontrowersyjnych pisarzy.

Tymczasem nowi członkowie tego prestiżowego gremium wyróżniło autorów którzy - jak napisała Lisa Irenius na łamach dziennika Svenska Dagbladet - "są politycznie zaangażowani. Polka Olga Tokarczuk zajęła wyraźnie stanowisko wobec rozwoju wydarzeń w Polsce, a Austriaka Petera Handke, w związku z poparciem przez niego w latach 90. serbskich nacjonalistów, uważano wcześniej za kandydaturę wręcz niemożliwą".

Z kolei publicysta Björn Wiman o Noblu dla Handke napisał w Dagens Nyheter:

"Wydaje mi się, że zarówno Szwedzka Akademia, jak i Komitet Noblowski, chcieli w ten sposób pokazać, że ich wybory nie są podyktowane polityczną poprawnością".

Komentatorzy są jednak na ogół zgodni, że walory literackie twórczości Tokarczuk tak jak i Handke w pełni zasługują na Nagrodę Nobla.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2021-01-21, godz. 08:32 "Bez niej nie mógłbym żyć, kocham ją". Szczecińskie maluchy o swoich babciach [WIDEO, ZDJĘCIA] Dzieci w całej Polsce wręczają swoim babciom laurki z czerwonymi serduszkami, kolorowymi kwiatami, roześmianymi buźkami i promiennym słońcem. Deklamują też wierszyki i śpiewają specjalnie przygotowane piosenki. » więcej 2021-01-19, godz. 09:46 Dofinansowania dla stowarzyszeń z gminy Dębno Organizacje pożytku publicznego z gminy Dębno otrzymały dofinansowania w ramach Programu Społecznik. » więcej 2021-01-15, godz. 15:46 50-lecie pracy artystycznej perkusisty Filharmonii w Szczecinie Profesor Jorge Luis Valcarcel Gregorio obchodzi w tym roku Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. » więcej 2021-01-15, godz. 10:29 Nie żyje dyrygent Jacek Kraszewski Zmarł Jacek Kraszewski - znakomity dyrygent przez lata współpracujący z Filharmonią w Szczecinie, w której debiutował już na drugim roku studiów. » więcej 2021-01-09, godz. 17:36 Pierwszy koncert Filharmonii w 2021 roku „Ach jak przyjemnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Chciałabym, a boję się”, to tylko niektóre przeboje z lat 20. i 30. XX wieku, które zabrzmią na pierwszym koncercie tego roku w złotej sali Filharmonii im… » więcej 2021-01-05, godz. 20:15 Zakaz lotów samolotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski Od 7 do 13 stycznia będzie obowiązywał zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. » więcej 2021-01-03, godz. 08:51 Premiera płyty „Oblicza” Dawida Głogowskiego [ZDJĘCIA] Na rynku muzycznym ukazał się rarytas płytowy pt. „Oblicza” wszechstronnego trębacza Dawida Głogowskiego. » więcej 2020-12-31, godz. 10:50 Sylwester ze "Szczecin Philharmonic Big Band" Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza organizuje ostatni w tym roku koncert. W złotej sali zabrzmią standardy swingowe w wykonaniu 'Szczecin Philharmonic Big Band' i czołowych polskich muzyków jazzowych - Roberta Majewskiego (trąbka)… » więcej 2020-12-30, godz. 17:51 Wacław Kisielewski bohaterem książki [ZDJĘCIA] Wacław Kisielewski - pianista legendarnego duetu fortepianowego „Marek i Wacek”, będzie bohaterem książki Jarosława Śliwińskiego. » więcej 2020-12-29, godz. 12:10 Wystawa "Jan Paweł II - Papież Dialogu" w Berlinie Wystawa 'Jan Paweł II - Papież Dialogu' w Berlinie. Przygotowało ją Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z polską ambasadą i Instytutem Polskim w Berlinie. » więcej
124125126127128129130