Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Petera Handke są w Szwecji szeroko komentowane i budzą wśród części publicystów również kontrowersje. Pod adresem Szwedzkiej Akademii kierowane są bowiem zarzuty, że jej wybory miały podtekst polityczny.
Szwedzcy publicyści podkreślają, że po skandalu obyczajowym, jaki dwa lata temu wstrząsnął Akademią Szwedzką, kiedy męża jednej z jej członkiń skazano za gwałt i molestowanie seksualne, można było przypuszczać, że po roku przerwy literackie nagrody Nobla trafią w ręce mało kontrowersyjnych pisarzy.

Tymczasem nowi członkowie tego prestiżowego gremium wyróżniło autorów którzy - jak napisała Lisa Irenius na łamach dziennika Svenska Dagbladet - "są politycznie zaangażowani. Polka Olga Tokarczuk zajęła wyraźnie stanowisko wobec rozwoju wydarzeń w Polsce, a Austriaka Petera Handke, w związku z poparciem przez niego w latach 90. serbskich nacjonalistów, uważano wcześniej za kandydaturę wręcz niemożliwą".

Z kolei publicysta Björn Wiman o Noblu dla Handke napisał w Dagens Nyheter:

"Wydaje mi się, że zarówno Szwedzka Akademia, jak i Komitet Noblowski, chcieli w ten sposób pokazać, że ich wybory nie są podyktowane polityczną poprawnością".

Komentatorzy są jednak na ogół zgodni, że walory literackie twórczości Tokarczuk tak jak i Handke w pełni zasługują na Nagrodę Nobla.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2021-05-22, godz. 17:00 Krzysztof Meisinger w wiedeńskim Musikverein [ZDJĘCIA] Nominowany do tegorocznej nagrody „Fryderyk” w kategorii „Album roku - recital solowy” gitarzysta Krzysztof Meisinger ze Szczecina, wystąpi na jednej z najbardziej prestiżowych scen na świecie, wiedeńskim Musikverein. Artysta zagra… » więcej 2021-05-22, godz. 09:47 Owacyjne przyjęcie Aleksandry Olczyk w Filharmonii [ZDJĘCIA] Słynne kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta złożyły się na piątkowy koncert z cyklu „Grandioso” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-05-21, godz. 20:55 Po długiej przerwie Kino Pionier wznawia działalność 121 dni przerwy - po takim czasie otwiera się najstarsze kino świata, czyli szczeciński "Pionier". To w ramach ogólnopolskiego odmrażania niektórych dziedzin sztuki i kultury. » więcej 2021-05-21, godz. 18:40 Szczecińskie teatry ponownie otwarte Od piątku w całej Polsce wznawiają działalność placówki kulturalne. Sprawdziliśmy, jakie spektakle przygotowały na sobotę szczecińskie teatry. » więcej 2021-05-21, godz. 10:25 Filharmonia w Szczecinie zaprasza melomanów do złotej sali [ZDJĘCIA] Po trwającej blisko trzy miesiące przerwie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w piątek na koncert symfoniczny z udziałem publiczności. » więcej 2021-05-21, godz. 08:23 Kino Pionier otwiera się po czterech miesiącach Sale kinowe ponownie mogą witać kinomanów. Po 121 dniach Kino Pionier otwiera drzwi dla widzów. » więcej 2021-05-20, godz. 16:46 Kenijska moda w centrum Szczecina [ZDJĘCIA] W centrum Szczecina w witrynach wiat tramwajowych można oglądać kenijską modę. » więcej 2021-05-19, godz. 08:50 W poszukiwaniu wspaniałych głosów i talentów Ruszył nabór do II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. » więcej 2021-05-18, godz. 18:46 Willa Lentza zaprasza już w czerwcu 11 czerwca otwarta dla mieszkańców zostanie Willa Lentza w Szczecinie. Instytucja poinformowała o tym na Facebooku. » więcej 2021-05-18, godz. 13:26 Szczecin bliżej Skandynawii. "Nowa przestrzeń w mieście" Webinaria, dyskusje czy koncerty to tylko kilka punktów programowych rozpoczynających się w środę Dni Skandynawskich w Szczecinie. » więcej
134135136137138139140