Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Petera Handke są w Szwecji szeroko komentowane i budzą wśród części publicystów również kontrowersje. Pod adresem Szwedzkiej Akademii kierowane są bowiem zarzuty, że jej wybory miały podtekst polityczny.
Szwedzcy publicyści podkreślają, że po skandalu obyczajowym, jaki dwa lata temu wstrząsnął Akademią Szwedzką, kiedy męża jednej z jej członkiń skazano za gwałt i molestowanie seksualne, można było przypuszczać, że po roku przerwy literackie nagrody Nobla trafią w ręce mało kontrowersyjnych pisarzy.

Tymczasem nowi członkowie tego prestiżowego gremium wyróżniło autorów którzy - jak napisała Lisa Irenius na łamach dziennika Svenska Dagbladet - "są politycznie zaangażowani. Polka Olga Tokarczuk zajęła wyraźnie stanowisko wobec rozwoju wydarzeń w Polsce, a Austriaka Petera Handke, w związku z poparciem przez niego w latach 90. serbskich nacjonalistów, uważano wcześniej za kandydaturę wręcz niemożliwą".

Z kolei publicysta Björn Wiman o Noblu dla Handke napisał w Dagens Nyheter:

"Wydaje mi się, że zarówno Szwedzka Akademia, jak i Komitet Noblowski, chcieli w ten sposób pokazać, że ich wybory nie są podyktowane polityczną poprawnością".

Komentatorzy są jednak na ogół zgodni, że walory literackie twórczości Tokarczuk tak jak i Handke w pełni zasługują na Nagrodę Nobla.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2020-06-26, godz. 09:04 Rusza Baltic Neopolis Festival Kolejna edycja letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki - Baltic Neopolis Festivalu. Pierwsze trzy koncerty już w ten weekend, kolejne do końca lipca. » więcej 2020-06-24, godz. 07:21 Dwa ważne obrazy zostaną w Szczecinie Dwa ważne obrazy zostają w Szczecinie poinformowało Muzeum Narodowe w Szczecinie. Chodzi o 'Handlarzy ryb' Augusta Ludwiga Mosta oraz 'Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta' pędzla słynnego na przełomie XIX i XX… » więcej 2020-06-22, godz. 23:06 "Wielki dzień dla muzeum". Dzieło Malczewskiego wraca po 80 latach Obraz Jacka Malczewskiego 'Przy fortepianie' po blisko 80 latach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. To kolejna polska strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem. » więcej 2020-06-21, godz. 10:11 Światło i dźwięk - zakończenie sezonu w Filharmonii Szczecińskiej To będzie wyjątkowe zakończenie sezonu - w niedzielę wieczorem Filharmonia w Szczecinie zaprasza na muzyczny pokaz iluminacji budynku. » więcej 2020-06-21, godz. 09:31 Music Szczecin Net, czyli 26 nowych piosenek o Szczecinie Dźwigozaury, statki, a nawet specjały regionalnej kuchni - wszystko mogło być tematem piosenek promujących Szczecin. » więcej 2020-06-21, godz. 09:18 Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich Plecenie wianków, skakanie przez ogień i walki wojów to tylko część ze świętojańskich obrzędów, które będzie można zobaczyć podczas 'Spaceru po Wzgórzu Zamkowym, dawnym Wzgórzu Trzygłowa”. » więcej 2020-06-21, godz. 08:00 Soliści operowi oklaskiwani przez podwórkowych melomanów [DUŻO ZDJĘĆ] Soliści Opery na Zamku w Szczecinie: sopranistka Victoria Vatutina i tenor Pavlo Tolstoy zaprosili w sobotę na koncert... na podwórku. » więcej 2020-06-20, godz. 12:05 Broadway w Starej Rzeźni - kto pierwszy ten lepszy! 24 artystów, 250 strojów i największe muzyczne przeboje ostatnich kilkudziesięciu lat podczas 3-godzinnego spektaklu. To występ Teatru Broadway w szczecińskiej Starej Rzeźni. » więcej 2020-06-20, godz. 07:53 Filharmonia w Szczecinie podziękuje medykom W ramach międzynarodowego Święta Muzyki artyści Filharmonii w Szczecinie wystąpią w sobotę dla pracowników służby zdrowia w podziękowaniu za trud i opiekę nad pacjentami. » więcej 2020-06-19, godz. 16:53 Kino Pionier wraca do gry [WIDEO, ZDJĘCIA] Po ponad trzech miesiącach przerwy kino Pionier znów otwiera się dla widzów. » więcej
146147148149150151152