Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk. Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda.
We wtorek po południu Tokarczuk z rąk szwedzkiego monarchy odbierze złoty medal i dyplom, a wieczorem weźmie udział w Bankiecie Noblowskim.

Olga Tokarczuk przyznała, że wiadomość o przyznaniu jej przez Akademię Szwedzką literackiego Nobla, sprawiła jej ogromną radość, ale również wywróciła jej życie do góry nogami i pokrzyżowała zawodowe plany.

- Planowałam tej jesieni kontynuować pracę nad kolejną powieścią, ale wszystko się dosłownie zawaliło - mówiła noblistka.

O tym, czym dla jej twórczości jest to wyróżnienie, mówiła tak:

- Myślę, że Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem od reszty świata - podkreśliła autorka "Ksiąg Jakubowych".

Tokarczuk część nagrody finansowej (w przeliczeniu ok. 4 mln. zł), jaką otrzymują laureaci wraz z pamiątkowym dyplomem i złotym medalem, zamierza przeznaczyć na powołanie fundacji.

- Jej pierwszymi zadaniami będzie wspieranie różnych projektów kultury, ponieważ aktywność naszego rządu w tej dziedzinie zmierza w przeciwnym kierunku - spointowała pisarka.

Olga Tokarczyk zamierza przekazać Muzeum Noblowskiemu w Sztokholmie swój kalendarz z 2018 roku, w którym prowadziła codzienne notatki.

O godzinie 16.30 podczas uroczystej ceremonii w budynku filharmonii sztokholmskiej, autorka odbierze z rąk Karola XVI Gustawa okolicznościowy medal i dyplom. Wieczorem wraz z ponad 1300 gośćmi, w obecności rodziny królewskiej i przedstawicielami akredytowanych w Szwecji ambasad, weźmie udział w tradycyjnym Bankiecie Noblowskim. Odbędzie się on w Niebieskiej Sali sztokholmskiego Ratusza. Do jej wystroju zużyto około 2500 kwiatów sprowadzanych specjalnie na tę okazję od 1905 roku z Włoch.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2019-09-29, godz. 09:03 Festiwal Tkaniny w Szczecinie Rękodzieło i tkaniny, czyli sztuka z materiału do obejrzenia w trzech miejscach w Szczecinie. W Galerii R+ Akademii Sztuki, Książnicy Pomorskiej i Szczecińskim Inkubatorze Kultury do 30 października można oglądać dzieła z tkani… » więcej 2019-09-28, godz. 19:11 "Zabić prezydenta" w Teatrze Małym W sobotę w Teatrze Małym w Szczecinie premiera monodramu z udziałem Arkadiusza Buszko. » więcej 2019-09-28, godz. 11:49 Nie żyje aktor Jan Kobuszewski Zmarł aktor teatralny i filmowy oraz artysta kabaretowy Jan Kobuszewski - podało Polskie Radio RDC. Miał 85 lat. Informację potwierdziła rodzina zmarłego. » więcej 2019-09-28, godz. 08:34 Trzeci dzień Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" W ramach XI Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni odbędzie się w sobotę finał projektu "Młodzi dla Historii". Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do poznawania historii związanych z latami wojennymi… » więcej 2019-09-27, godz. 18:46 Rusza nowy sezon w Teatrze Współczesnym Już w piątek pierwsza premiera, w nowym sezonie, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. » więcej 2019-09-27, godz. 18:12 Polsko-chiński festiwal muzyczny trwa w Szczecinie Polsko-chiński Festiwal Muzyczny "Punkty styczne" trwa w Szczecinie. » więcej 2019-09-27, godz. 16:24 Inauguracja sezonu Filharmonii w Szczecinie na Stradivariusie Światowej sławy chiński skrzypek Ning Feng, triumfator wielu międzynarodowych konkursów znany jest z sal koncertowych od Sao Paulo po Hongkong. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, pod dyrekcją… » więcej 2019-09-26, godz. 18:51 „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” z Pendereckim w Szczecinie Unikatowe portrety największych osobowości świata muzycznego, m.in. Pendereckiego, Kilara, Zimermana, Glassa, czy Goldenthala, można zobaczyć w Szczecinie na wystawie „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach”. » więcej 2019-09-25, godz. 23:57 Trzy porcje Curcumy w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół wystąpił na naszej scenie w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-09-25, godz. 13:42 "Czemu mnie o was w szkole nie uczyli?" Słowno-muzyczne wydarzenie w Radiu Szczecin Grypsy Łukasza Cieplińskiego "Pługa", pamiętnik Zdzisława Brońskiego oraz słowa Rotmistrza Pileckiego czy majora Szendzielarza "Łupaszki" w studiu S-1 Radia Szczecin. » więcej
198199200201202203204