Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
W Filharmonii Narodowej zakończył się we wtorek II etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń spośród 45 pianistów z całego świata do III etapu Konkursu zakwalifikowano 23 uczestników reprezentujących 11 krajów.

Od czwartku w konkursowych zmaganiach weźmie udział m.in. pięciu pianistów z Japonii, troje z Włoch, dwoje z Kanady, Rosji, Korei Południowej i sześciu z Polski.

Wśród nich jeden z faworytów Konkursu Andrzej Wierciński – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały i podyplomowych studiów w prestiżowym Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie słynnego prof. Pavla Gililova.

- Ciężko mi o tym mówić w tej chwili po ogłoszeniu wyników. Jest to bardzo miłe, że się dostałem, że moja gra jest odbierana w sposób bardzo pozytywny i wszyscy doceniają moje interpretacje. Przede wszystkim skupiam się na muzyce, żeby wykonać utwory Fryderyka Chopina w sposób najbardziej właściwy, oczywiście w cudzysłowie, bo nie ma czegoś takiego, jak wykonanie właściwe, ale najbardziej zbliżone do stylistyki chopinowskiej, do uczuciowości, można powiedzieć, Chopina. Naturalnie koncentracja musi pozostać, więc ja się cieszę na dalszą grę na estradzie Filharmonii Narodowej – powiedział Andrzej Wierciński.

III etap Konkursu potrwa od 14 do 16 października. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem zagrania 45-55-minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybraną sonatę i wybrany pełny cykl mazurków.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-04-16, godz. 17:29 Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki Z okazji "Światowego Dnia Głosu" Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. "Musically - Visually" to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii. » więcej 2021-04-16, godz. 11:40 „Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA] „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-04-14, godz. 08:15 Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2021-04-13, godz. 10:16 Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha. » więcej 2021-04-11, godz. 20:28 "Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji" Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny. » więcej 2021-04-10, godz. 13:15 "Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO] Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-09, godz. 09:37 Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman. » więcej 2021-04-06, godz. 16:55 Rusza nabór do szesnastej edycji "Szczecin Film Festival" Podczas tegorocznego "Szczecin Film Festivalu" twórcy mogą zgłaszać swoje dzieła filmowe w trzech konkursach: "Europejskim", "Telefon Art" oraz "Zachodniopomorskich Shortach". » więcej 2021-04-06, godz. 10:11 Andrzej Smolik wspomina Krzysztofa Krawczyka: "ludzie go kochali" - Nie budował dystansu, on natychmiast go skracał - tak o zmarłym w poniedziałek Krzysztofie Krawczyku mówił producent muzyczny i multiinstrumentalista - pochodzący ze Świnoujścia - Andrzej Smolik. » więcej
138139140141142143144