Do konkursu zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu. Po rygorystycznych przesłuchaniach jury wybrało ponad setkę utalentowanych muzyków reprezentujących 24 kraje.
W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.
W gronie Polaków najwyższe, bo drugie miejsce w kategorii Fortepian, międzynarodowe jury pod przewodnictwem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało 20-letniemu Krzysztofowi Wiercińskiemu – studentowi Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
- Jestem przeszczęśliwy z rezultatu. Myślę, że powinienem się czuć z siebie zadowolony, mogę nawet rzec, że jestem z siebie dumny, bo sam wiem ile pracy włożyłem, żeby być w tym miejscu, żeby osiągnąć to, co osiągnąłem w ostatnich dniach, tygodniach. Bardzo się starałem w ostatnich miesiącach. Na konkursie nie myślę o tym, że ktoś mnie ocenia, bo moje nastawienie zawsze jest takie, żeby myśleć o muzyce, żeby myśleć o utworach, które wykonuję, żeby pokazać, że staram się być pozytywny i żeby po prostu być sobą i być w tym przede wszystkim szczery i autentyczny – powiedział Krzysztof Wierciński.
W pierwszym etapie grałem trzy etiudy – Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta i Karola Szymanowskiego. Dodatkowo Balladę Chopina oraz dwa Mazurki Szymanowskiego op. 50 nr 10 i 11 – dodał pianista.
- W drugim etapie wykonywałem Sonatę op. 26 Ludwiga van Beethovena, twórczość Karola Szymanowskiego – była to Szeherezada z cyklu Maski op. 34 nr 1 oraz Wariacje b-moll op. 3. I tym repertuarem z drugiego etapu udało mi się dostać do finału, gdzie już wykonywałem 4. Symfonię Koncertującą op. 60 – podsumował Krzysztof Wierciński.
Dzieło to artysta brawurowo wykonał ze słynną Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio.
Zobacz także
2023-10-29, godz. 07:59
Swing Lovers pokochali Willę Lentza [ZDJĘCIA]
Zespół pod kierunkiem wokalistki i instrumentalistki Anny Nowik wykonał swingowe standardy w murach najmłodszej szczecińskiej instytucji kultury.
» więcej
2023-10-28, godz. 12:09
Dzień ze swingiem w Willi Lentza
Za początek ery swingu uznaje się dzień 21 sierpnia 1935 roku, kiedy to występ nowo powstałej orkiestry Benny Goodmana odniósł ogromny sukces w słynnej Palomar Ballroom w Los Angeles. Kolejnymi odtwórcami tej muzyki były m.in. zespoły…
» więcej
2023-10-28, godz. 10:41
Wrażliwość i wyjątkowość kobiet na wystawie w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Oficjalnie od wtorku, ale nieoficjalnie już od piątku w Willi Lentza w Szczecinie oglądać można wystawę prac Joanny Sarapaty.
» więcej
2023-10-27, godz. 14:36
Moje serce zostało we Lwowie
To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.
» więcej
2023-10-27, godz. 08:50
SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich…
» więcej
2023-10-26, godz. 00:00
Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami.
» więcej
2023-10-24, godz. 20:16
Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO]
I to już w najbliższą środę.
» więcej
2023-10-21, godz. 16:04
Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni
W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona.
» więcej
2023-10-19, godz. 08:35
Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music…
» więcej
2023-10-18, godz. 12:01
Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi
To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés.
» więcej